„Archeologiczna Autostrada” – nowa wystawa w tarnobrzeskim muzeum

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza do zwiedzania wystawy „Archeologiczna Autostrada”, która będzie udostępniona w okresie od 25 kwietnia do 30 czerwca 2015 roku. Przedstawione zostaną na niej najważniejsze wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych na trasie budowy autostrady A-4 przez Krakowski Zespól do Badań Autostrad w latach 1997-2010.

Atrakcyjna aranżacja wystawy pozwala w sposób nowoczesny i ciekawy odbyć wędrówkę zarówno w sensie przestrzennym jak i czasowym, poprzez wieki i tysiąclecia. Ekspozycja pokazuje między innymi fragmenty zabudowy od okresu najstarszego neolitu aż po wczesne średniowiecze, bogato wyposażony grób z epoki brązu oraz liczne przykłady narzędzi, ozdób i przedmiotów codziennego użytku wykonanych z krzemienia, brązu żelaza i szkła. Wśród nich znajdują się okazy o wyjątkowej wartości naukowej i historycznej jak neolityczna gliniana figurka kobieca z Modlnicy sprzed 7 tysięcy lat oraz amfora ozdobiona schematycznym przedstawieniem kobiety, datowana na ok. połowę 6 tysiąclecia.

Wystawę uzupełniają liczne plansze poglądowe, fotografie i rekonstrukcje pozwalające lepiej zrozumieć funkcje jaką pełniły w przeszłości prezentowane obiekty.

foto: MHmT – Figurka kobieca z Modlnicy, Sprzączka pozłacana

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x