List otwarty radnego Witolda Zycha do Biskupa Sandomierskiego oraz do mieszkańców Tarnobrzega

Poniżej prezentujemy list otwarty do Biskupa Sandomierskiego i mieszkańców Tarnobrzega, nadesłany do naszej redakcji przez radnego Witolda Zycha.

” List otwarty do Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Diecezji Sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza oraz do mieszkańców miasta Tarnobrzega.

Jako Radny Miasta Tarnobrzega uważam za swój obowiązek zabrać publicznie głos w sprawie informacji, jakie do mediów regionalnych i ogólnopolskich przekazał Prezydent Miasta Tarnobrzega Grzegorz Kiełb dotyczących prezentów, jakimi obdarował jego poprzednik Norbert Mastalerz Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oraz jednego z proboszczów tarnobrzeskiej parafii. Jak powiedział prezydent Grzegorz Kiełb chodzi tu o obraz „ W Sandomierzu” za 800 zł, który został podarowany Jego Ekscelencji oraz ornat, stułę i kielich za 1230 zł, które otrzymał tarnobrzeski proboszcz. Według Grzegorza Kiełba takie prezenty Norbert Mastalerz powinien robić za swoje pieniądze. Taka sytuacja tj. publiczne wypominanie oficjalnych darów ze strony miasta dla przedstawicieli duchowieństwa jeszcze nigdy w historii naszego miasta nie miała miejsca.

Pragnę wyrazić w tej sprawie swoją opinię. Uważam, że prezydent Tarnobrzega zachował się bardzo niestosownie, niedyplomatycznie i w sposób niedopuszczalny uwikłał swoimi wypowiedziami urząd Biskupa Diecezji Sandomierskiej w swoje osobiste spory ze swoim poprzednikiem na stanowisku, jakie zajmuje. Biorąc pod uwagę fakt, że Ksiądz Biskup z racji swojego urzędu jest gospodarzem każdej parafii swojej diecezji, a proboszczowie są Jego reprezentantami, to sprawa obdarowania proboszcza jednej z parafii ornatem, stułą i kielichem bezpośrednio również Jego dotyczy.

Najdostojniejszy Księże Biskupie chciałbym w imieniu swoim, jako Radny Miasta Tarnobrzega oraz w co głęboko wierzę większości mieszkańców naszego miasta wyrazić słowa ubolewania, że doszło do takiego incydentu i jednocześnie przeprosić za zachowanie prezydenta, które w mojej ocenie było niegodne urzędu, jaki sprawuje. Jako radny zadaję sobie pytanie, czy było to ze strony prezydenta zamierzone, czy tylko nieświadome działanie wynikające z braku jego doświadczenia? Łączenie na konferencji prasowej spraw, które dotyczą najwyższego święceniami członka hierarchii kościelnej zwierzchnika kościoła lokalnego, jakim jest Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej z innymi tematami według prezydenta Kiełba mającymi znamiona marnotrawstwa publicznych pieniędzy było wysoce niewłaściwe. Pomijając brak rozeznania dyplomatycznego z jego strony to chyba dla każdego oczywistym jest fakt, że ornat, stuła, kielich czy obraz nie stały się prywatną własnością obdarowanych, bo były oficjalnymi prezentami od władz miasta Tarnobrzega, ale służą w posłudze kapłańskiej czy też ozdobie Kurii Diecezjalnej.

Prezydent Grzegorz Kiełb zdaje się zapomniał o ważnych zasadach dobrego zachowania. „Staropolska to jest cnota, nikomu nie zamknąć wrota”. Nie można na imieniny zamykać drzwi przed gośćmi, grzeczność też nakazuje przyjęcie prezentu przez osobę obdarowaną. Z cała pewnością Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup nie upoważnił prezydenta Norberta Mastalerza do dawania mu prezentu w postaci obrazu, ale obowiązkiem obdarowanego wobec ofiarodawcy jest mile prezent przyjąć i podziękować za niego.

Jego Ekscelencjo Księże Biskupie pragnę jeszcze raz, jako Radny Miasta Tarnobrzega wyrazić swoją dezaprobatę dla działań prezydenta i przeprosić za ten incydent świadczący
o braku z jego strony jakiegokolwiek poczucia odpowiedzialności za wypowiadane słowa. Tarnobrzeg to miasto, w którym mieszkańcy darzą duchowieństwo pełnym poszanowaniem, to miasto, w którym króluje Matka Boska Dzikowska, „Co na brzegach Wisły, osłania płaszczem wierny swój lud ”, to miasto, które od wieków pokazuje swoje przywiązanie do Kościoła, który w naszej Ojczyźnie odgrywa ważną rolę. Kończę swój list ciągle aktualnymi słowami, jakie przytoczył w jednym ze swoich przemówień Ignacy Jan Paderewski, pragnąc nimi wyrazić wielki szacunek dla urzędu, jaki Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup sprawuje -„Polska jest jak orzech zachowany i chroniony przez łupinę, a tą łupiną jest Kościół Rzymskokatolicki”.

Witold Zych
Radny Miasta Tarnobrzega Tarnobrzeg 4.06.2015 r. „

Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jozue
6 lat temu

Kolejny jeb.ny katotalib.

Damien
6 lat temu

Czemu się dziwisz? Taką w demokratycznych wyborach wybraliśmy sobie Radę Miasta. Obecnie miastem rządzi PiS z Klubem Gazety Polskiej. Już jeden apel obrażający prezydenta kraju przegłosowali. Niedawno najwyższe odznaczenie podstępem podarowali swojemu człowiekowi, który krystalicznie czysty nie był. Klapki na oczach i do przodu. Byle być przy władzy.

Tommy
6 lat temu

Żałosne to. Niech jeszcze zdmuchnie proch sprzed stóp tego biskupa. Co to za gość? Skąd on spadł?

Stef
6 lat temu

Nie znam tego pana, ale to co zostało napisane to stek bzdur z którymi nikt o zdrowych zmysłach na pewno się nie zgodzi. Jak chce to niech klęczy, biczuje się i zakłada róże radyja.
Jako mieszkaniec tego miasta nie życzę sobie takiego publicznego płaszczenia się jakiegokolwiek urzędnika miejskiego przed jakimkolwiek przedstawicielem jakiejkolwiek religii czy sekty.
Mastalerz robił źle i Kiełb miał pełne prawo a nawet i obowiązek poinformowania o tym opinii publicznej. I tyle na ten temat.

Gizbo
6 lat temu
Reply to  Stef

Gdzie tu masz „stek bzdur”? Konkretnie.

Stef
6 lat temu
Reply to  Gizbo

Czymże innym jest płaszczenie się przed klerem? No chyba, ze to takie zwykłe, ludzkie i normalne by noszący sutanny zasługiwali na to?

nie zgadzam się
6 lat temu

„Tarnobrzeg to miasto, w którym mieszkańcy darzą duchowieństwo pełnym poszanowaniem, to miasto, w którym króluje Matka Boska Dzikowska,”

Ja pełnym poszanowaniem nie darzę duchowieństwa a jestem mieszkańcem Tbg. Niech radny wypowiada się za siebie. Ewentualnie niech zbierze podpisy mieszkańców, którzy darzą duchowieństwo pełnym poszanowaniem.

tbg
6 lat temu

Skoro miał prawo prezydent do ośmieszania Tarnobrzega, to Radny Zych ma prawo pisać właśnie w takiej formie. Teraz obdarowani,kwiatami czy obrazem,ornatem, zwrócą pieniążki panu prezydentowi. Żaden prezydent nie robi takich rzeczy jak ośmieszanie Tarnobrzega i siebie.

obywatel
6 lat temu

Czy ja dobrze widzę(przedostatni akapit) „Roberta Mastalerza”? To on nie ma Norbert?

davey
6 lat temu

Na całe szczęście nie głosowałem na tego gościa,jednak mimo to nie życzę sobie aby w moim imieniu pisał takie cuda!Kiełb wcale nie wymienił do kogo ntrafił obarz,to Mastalerz usłużnie celebrycie biskupowi doniósł.Stąd awantura,która miała swoje konsekwencje w zakazie udziału księży tarnobrzeskich parafii w obchodach rocznicy założenia miasta.Odnoszę wszelakoż wrażenie,że radny Zych,tak jak Mastalerz,chce być obecny we wszystkich mediach.I nie interesuje go czy będą o nim mówić dobrze czy źle.Na razie mówią źle….

lolek
6 lat temu

No i radny Zych znowu odpalil petarde ,dajcie temu facetowi
relanium ,bo to co wygaduje badz wypisuje to nie sa normalne
zachowania,zreszta wyglada na takiego co „moze wszystko”,
najpierw sanatorium i rewitalizacja przemyslu siarkowego,teraz
biskup i proboszcz – tylko relanium …:-)

tbg
6 lat temu

Relanium to dajcie G.K.

Szpak
6 lat temu

Pan radny Zych powinien napisać juz dawno list otwarty, ale do Norberta Mastalerza. Czyżby panu ta jawna niegospodarność/rozrzutność byłego prezydenta sie podobała? Zaszła tu pomyłka w adresacie. Nikt od pana radnego nie wymaga wypowiadania sie w imieniu innych mieszkańców, zwłaszcza w takim służalczym tonie i w sprawie tak kontrowersyjnej.A panu Kiełbowi dziękuję za konsekwentne otwieranie nam oczu.

tbg
6 lat temu

Otwieranie oczu czy raczej ośmieszanie miasta? A dlaczego nic media nie naświetlają 100 000 pana Wąsika? może też podziękuj za darowiznę dla kolegi.Konsekwentne otwieranie oczu,śmiechu warte!może już nie podlizuj się.

Szpak
6 lat temu

Miasto ośmieszył i nadal ośmiesza Mastalerz. Amen.

Justyna
6 lat temu

Aby pokazać, że się kogoś szanuje nie trzeba mu wręczać prezentu, tym bardziej za publiczne pieniądze ale już bez wiedzy publiki…

tbg
6 lat temu

Szpaku napisz coś więcej,wicku G.K.Sprawa trafia do Sądu i z powodzeniem Mastalerz wygra,co ty biedny wtedy napiszesz? pewnie jak twój pryncypał że do Sądu nie idzie się po sprawiedliwość.Czas pokaże.Pozdrawiam fana.

Szpak
6 lat temu

Norbert, daj spokój, sobie i miastu juz wstydu oszczędź. A strzał personalny chybiony, bo aktywnym obserwatorem i komentatorem jestem tu od wielu lat i sam sobie jestem pryncypałem.

Mieszkaniec
6 lat temu

Panie Radny podatki płaci do budżetu miasta. Datki na kościół daje się na tacę.
Jeżeli odczuwasz wewnętrzną potrzebę obdarowywania duchowieństwa do przeznacz na to swoja dietę radnego.
Czyń to za własne, a nie NASZE pieniądze.

ps.
Podobno krucho z posadą w Baranowie Sandomierskim i nadzieja, że biskup pomoże w znalezieniu innej?

tbg
6 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Oczywiście wielki komentator sportowy,znakomity wręcz.Profesjonalny w każdym calu,hi,hi.

davey
6 lat temu

Pan tbg,jak widzę nie znajduje argumentów w dyskusji i zdaje się,że prześledził Szpaka od początku do końca.Tak z nudów ja również sobie poczytałem co pisał Szpak i zdaje się,że to nie Brzezowski jest,panie tbg.Czy komentator sportowy?Raczej pokazuje szeroką gamę zainteresowań i tyle.podziwiam Szpaka,że wdał się z tobą w dyskusję bo mi by brakło ochoty,zwłaszca,że komentujesz w jednym tonie…

Tropiciel idiotologii
5 lat temu

Pomimo tego, że nie jestem gorliwym katolikiem zgadzam się ze stanowiskiem radnego Zycha.Uważam, że zachowanie PM jest jak pierdnięcie w perfumerii.Co więcej jest w oczywisty sposób żenujące.Zrobiło mi się zwyczajnie wstyd za wypowiedź PM Kiełba.
Może trochę razić sos jakim podlana jest wypowiedź radnego cytuję
w której Tbg określił jako ” to miasto, w którym króluje Matka Boska Dzikowska”.
Nikt nie chce państwa wyznaniowego i na pewno większość chce oddzielenia państwa od kościoła, lecz panie Kiełb miejmy umiar.Można tropić afery ,przekręty Norberta Mastalerza (ale w sumie dokąd?) ale na Boga miejmy umiar.Niezależnie od „sosu” radnego Zycha , którego głęboka wiara uzasadnia taki patos, nikt nie może zaprzeczyć, że kościoły w Tbg wnoszą wielki wkład w rozwój kultury naszego miasta i zasługuje to na szacunek.Jest w mieście jakiś fundusz reprezentacyjny i tego typu mściwe tropienie przez obecnego PM groszowych wydatków i co więcej wydatków uzasadnionych świadczy o mściwości która tak nam obrzydziła poprzednika. Nie idź tą drogą panie Prezydencie bo powoli mamy ciebie już dość!!!!!!!!!!!!!!!

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content