Sandomierz: Wianki i Truskawkowa Niedziela 2015 (zdjęcia)

Tegoroczne Wianki w Sandomierzu, impreza o ludowo – folkowym charakterze, nawiązująca do tradycji nocy świętojańskiej, odbyła się w minioną sobotę – jak zawsze na Bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego.

Program tego wieczoru rozpoczął się przedstawieniem teatralnym zatytułowanym „Mąż i Żona, czyli On i Ona”. W inscenizacji o żartobliwym charakterze oraz błyskotliwym przekazie zaprezentowała Szkolna Grupa Teatralna „Muza” z Gimnazjum nr 2 w Sandomierzu.

W kolejnej części programu nie mogło zabraknąć prezentacji wianków i wspólnego rejsu statkiem po Wiśle. Ludowy charakter wieczoru podtrzymywały występy Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska” działającego przy Sandomierskim Centrum Kultury oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Sędomir” zrzeszonego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sandomierzu. Sympatycy twórczości literacji wysłuchali także prezentacji finałowych w konkursie na najciekawsza legendę związaną z naszym miastem, gdzie prezentowali się podopieczni gimnazjum i szkół podstawowych.

Muzyczną atrakcję koncertową zapewnił koncert Dariusza Makaruka z zespołem w projekcie nazwanym „Erotyki ludowe”. Na koniec ambitnie zaprezentował się teatr ognia”Flame”, działający przy Domu Kultury w Koprzywnicy.

Podczas całej imprezy wszystkim towarzyszyło palące się, symboliczne ognisko.

Natomiast w niedzielę, 21 czerwca na Rynku Starego Miasta odbyła się duża impreza plenerowa pod nazwą Truskawkowa Niedziela. Od godziny 12.00 trwały próby muzyczne na scenie, a od godziny 15.00 ruszył program artystyczny. Na płycie Rynku, wśród dzieci czas animowała Grupa Teatralną Metafora, działająca przy Sandomierskim Centrum Kultury – bawiąc i rozdając symboliczne truskawkowe lizaki oraz inne drobne gadżety. Rownocześnie na dużej scenie trwały występy taneczne i wokalne innych formacji skupionych przy Sandomierskim Centrum Kultury: Dance For Kids, Paradox i Sandomierskiego Studia Piosenki. Na scenie nie zabrakło także innych występów tanecznych grup zrzeszonych w sandomierskiej Fabryce Ruchu, takich jak: Fabrykanci, Judo-Sam oraz Breakdance.

A tuż po godzinie 17.00 nadeszła pora koncertowania. Najpierw na małej scenie przy Ratuszu zaprezentowała się wszystkim miejska formacja muzyczno-wokalna Sando All Stars dając koncert wspólnie z Sandomierskim Studiem Piosenki oparty o własne aranżacje muzyczne światowych przebojów muzyki rozrywkowej. Następnie po godz. 18.00 nadszedł czas na występ innego, rockowego sandomierskiego zespołu, o zdecydowanie mocniejszym brzmieniu z własnym, autorskim repertarem. Zespół S.N.O.W. zaprezentował w swoim ponad godzinnym koncercie najbardziej znane utwory, robiąc przy tym duże wrażenie na zgromadzonej publicznosci. Formacja ta na co dzień kształci swoje umiejętności muzyczne i komponuje w tzw. Garażu Muzycznym, którym opiekuje się SCK.

Punktualnie o godzinie 19.30 jako gwiazda wieczoru rozpoczął swój koncert legendarny zespół KULT z charyzmatycznym Kazikiem Staszewskim na czele. Liczni fani zgromadzeni na Starówce od początku reagowali entuzjastycznie na każdy kolejny utwór Zespołu, który wyróżnia się od początku swojej działalności charakterystycznym brzmieniem i oryginalnymi tekstami. Kult został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i zaspokoił oczekiwania swoich sympatyków, dając niemal 2,5 godzinny koncert, w którym usłyszeliśmy najbardziej znane i lubiane przez wszystkich kompozycje, między innymi: Baranek, Celina, Arahja, Brooklyńska Rada Żydów, Gdy nie ma dzieci i wiele innych.

info: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x