Król Jagiełło i Zawisza Czarny. Jarmark i rycerze w Sandomierzu (zdjęcia)

Parada rycerska oraz konne potyczki z udziałem znanych historycznych postaci, tańce dworskie – to najciekawsze akcenty Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego, który w miniony weekend odbył się w Sandomierzu.

Sandomierski turniej rycerski już tradycyjnie rozpoczął się od przemarszu sprzed Bramy Opatowskiej na Rynek Starego Miasta. Wjazd do miasta króla Władysława Jagiełły i Zawiszy Czarnego z Garbowa, powracającego z jako zwycięzcy Turnieju Rycerskiego w Perpignan (1415 r)., a także paradę zbrojnych oraz dam dworu podziwiali mieszkańcy miasta i turyści.

W czasie sandomierskiego turnieju można było obejrzeć między innymi pokazy taktyki i techniki walk XV-wiecznych formacji wojskowych, a więc halabardników i pikinierów. W czasie trwania turnieju nie zabrakło oczywiście widowiskowych pokazów konnych oraz muzyki z epoki.

Bohaterem sandomierskiego turnieju był pochodzący z pobliskiego Garbowa, najznakomitszy rycerz średniowiecznej Europy – Zawisza Czarny. Ciekawym akcentem był turniej konny z udziałem bohaterów bitwy grunwaldzkiej: Zawiszy Czarnego i Jana Farureja z Garbowa, Dobiesława z Oleśnicy, Powały z Taczowa, Mszczuja ze Skrzynna, Krystyna z Ostrowa.

Równolegle do turnieju rycerskiego, wokół sandomierskiego ratusza odbywał się Jarmark Jagielloński. Na drewnianych kramach i stoiskach, rodzimi i zagraniczni rzemieślnicy oraz artyści prezentowali ciekawe prace i wyroby. Poza rycerskimi akcesoriami dla dzieci, przepiękną biżuterią, ceramiką, wyrobami ze szkła można było znaleźć także coś dla podniebienia. Zwiedzający chętnie degustowali i kupowali smakowite wędliny i napitki, przygotowane według tradycyjnych receptur. Zwieńczeniem dwudniowej imprezy były występy w wykonaniu: Sando All Stars oraz Zespołu Pieśni i Tańca Siarkopolanie i Kapeli Ludowej z Gorzyc.

W upalny weekend nieco ochłody turystom i mieszkańcom dostarczała kurtyna wodna, którą na starówce zainstalowała Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Sandomierzu.

foto&info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x