Tarnobrzeg: Dyskutują o gospodarce osadowej

W Tarnobrzegu trwa Międzynarodowa Konferencja, której tematem są rozwiązania stosowane w gospodarce osadowej.

Spotkanie swoją obecnością zaszczyciło wielu specjalistów w tej dziedzinie zarówno z Polski, jak i z Białorusi oraz Ukrainy. W konferencji bierze również udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska – Dorota Niedziela.

– Tarnobrzeg jako miasto które będzie rozwiązywało problem gospodarki osadowej, jest źródłem natchnienia dla naszych sąsiadów z Białorusi i Ukrainy – mówił Prezes Europejskiego Centrum Ekologicznego, Tadeusz Krężelewski. – Podczas tej konferencji chcielibyśmy przedstawić jak osad – towar dotąd niechciany, brzydko pachnący, przekształcamy w źródło energii.

O ważnym aspekcie zagospodarowania osadów mówiła także Dorota Niedziela z Ministerstwa Środowiska. – Mamy obowiązek zagospodarowania takich osadów. Pójdziemy w dwóch kierunkach. Będzie to zagospodarowanie osadów w kierunku rolniczym, jako kompostu oraz w kierunku uzyskiwania energii. Czyli najczęściej jest to paliwo. Kierunek jest taki, że na początku będzie to recykling, następnie po utworzeniu się osadu będzie to metoda spalania. Wszystko to wpływa na jakość wody w naszych rzekach. Osady, które mieliśmy do tej pory były jedynie składowane. Teraz będziemy je mogli w różnych technologiach przetwarzać i pożytkować – tłumaczyła.

Co to oznacza dla samego Tarnobrzega i jego mieszkańców?

– Jeśli chodzi o gospodarkę osadową, ściśle współpracujemy z profesorem Markiem Gromcem. Mamy czym się pochwalić, stąd obecność delegacji z zagranicy. Będziemy również wymieniać się doświadczeniami z innymi samorządami. Dzisiaj jest z nami pani minister Niedziela oraz pan Tadeusz Kreżelewski. Będziemy chcieli porozmawiać nie tylko o nowych technologiach, ale i o naszym Jeziorze Tarnobrzeskim oraz o problemach związanych ze zbiornikiem w Piasecznie – mówił prezydent Tarnobrzega,

foto&info: Dariusz Bajor/UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x