Tarnobrzeg: LOP apeluje do spółdzielni: „Chrońce miejsca lęgowe ptaków”

W myśl zrównoważonego rozwoju oraz w trosce o nasze środowisko Liga Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu zwróciła się z apelem do Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Siarkowiec o podjęcie działań mających na celu ochronę miejsc lęgowych ptaków.

Poniżej prezentujemy treść pisma jakie LOP wystosował do spółdzielni z nadzieją, że takie działania staną się standardem tak jak ma to już miejsce w wielu miastach Polski.

„Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu zwraca się z apelem o podjęcie działań w celu ochrony miejsc lęgowych ptaków zamieszkujących budynki spółdzielni. Kluczowym prawnie chronionym gatunkiem zamieszkującym budynki wielorodzinne jest jerzyk Apus apus, którego populacja gwałtownie spada. Spowodowane głównie jest to termomodernizacją budynków wielorodzinnych, podczas której bezpowrotnie niszczone są miejsca lęgowe tego gatunku.
To, że losy tego ptaka nie są obojętne mieszkańcom miasta może świadczyć fakt, iż w ubiegłej edycji Budżetu Obywatelskiego projekt wież lęgowych dla jerzyków zdobył drugie miejsce.

W myśl zasady zrównoważonego rozwoju można termomodernizować budynki zgodnie z ich przeznaczeniem zachowując równocześnie cenne siedliska ptaków.
W spółdzielniach w dużych miastach (m.in. Poznań, Warszawa) termomodernizacje budynków od dawna przeprowadzane są w sposób przyjazny ptakom. Stosowane są tanie i bezpieczne rozwiązania takie jak montowanie specjalnych rurek w otworach wentylacyjnych lub dostawianie drewnianych budek dla ptaków.
Koszt zamontowania rurek jest bardzo niski, można to wykonać w trakcie prac remontowych, a zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli zachować miejsca lęgowe ptaków, co jest wymagane przepisami prawa.”

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x