W Sandomierzu królowała muzyka żeglarska i folkowa (zdjęcia)

Szanty, piosenki żeglarskie, muzyka folkowa i flisacka – to wszystko można było usłyszeć podczas kolejnej edycji festiwalu Dookoła Wody,który odbył się w Sandomierzu w miniony weekend. Kultura flisaków i żeglarzy od wieków związana jest z nadwiślańskim miastem. Stąd też przed laty narodził się pomysł, aby właśnie tutaj odbywały się przeglądy piosenek wodniackich.

Tegoroczną, trzydniową sandomierską imprezę rozpoczął koncert formacji Hamba Ya. Na wodnej scenie umiejscowionej w Starym Porcie wystąpili także Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.
Sobotni koncert był prawdziwą muzyczną ucztą dla fanów szant i muzyki irlandzkiej oraz dźwięków z różnych zakątków świata. Dużą dawkę żywiołowego, celtyckiego animuszu wniósł występ zespołu Sauin. Zabrzmiały typowe piosenki żeglarskie w rytm tańców irlandzkich, a także nastrojowe ballady. Ze sceny popłynęły dźwięki charakterystyczne dla epoki wielkich żaglowców w wykonaniu a capalla zespołu Banana Boat.

W kolejną muzyczną podróż, tym razem ze sceny usytuowanej na Rynku Starego Miasta, słuchaczy zabrał między innymi zespół Rusychi, pochodzący z Odessy. Repertuar stanowiły ballady oraz obrzędowe, jaskrawe instrumentalnie projekty muzyki gór, stepów i morza z wykorzystaniem m.in. elementów rock, funk, punk, reggae. Podstawę repertuaru stanowiła muzyka dawna z elementami dzisiejszych rytmów i harmonii. Następnie wystąpił zespół Flash Creep. Z sandomierskiej sceny zabrzmiały typowe piosenki żeglarskie z różnych zakątków świata. Nie mogło również zabraknąć nadwiślańskiego folku w wykonaniu zespołu Hamba Ya.

Ostatniego dnia imprezy organizatorzy zaprosili chętnych na projekcję filmu turystyczno-krajoznawczego „Książę Wisły”, zrealizowanego z udziałem flisaków z Ulanowa nad Sanem.

foto&źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content