Sandomierz: Uroczyste obchody 71. rocznicy „Akcji Burza” i Bitwy pod Pielaszowem

W związku z 71. rocznicą „Akcji Burza”, w niedzielę 2 sierpnia 2015 r. odbyły się w Sandomierzu uroczystości poświęcone I Batalionowi 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz jego żołnierzom poległym w walce pod Pielaszowem w 1944 roku.

W uroczystych obchodach wzięli udział między innymi: Beata Oczkowicz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Romuald Garczewski i Marek Kwitek Posłowie na Sejm RP, Jarosław Rusiecki Senator RP, Katarzyna Zioło Asystent Burmistrza Sandomierza, Marcin Kapka Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Robert Pytka Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z radnymi oraz przedstawiciele władz powiatowych, kombatanci, żołnierze z 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, delegacje sandomierskich instytucji, mieszkańcy Sandomierza.

Tegoroczne obchody rocznicowe zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w kościele p.w. św. Józefa w Sandomierzu w intencji ofiar walk, późniejszych deportacji i prześladowań. Po zakończeniu liturgii zgromadzeni w kościele goście utworzyli kondukt i udali się na Cmentarz Katedralny, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

Przed mogiłą poległych żołnierzy AK zebrani odmówili modlitwę w intencji ofiar z 1944 roku. Następnie odczytano apel poległych, po którym wystąpił zespół młodzieży z Sulisławic. Tomasz Kowal, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianium, zarecytował wiersz autorstwa ś.p. prof. Zbigniewa Kabaty ps. „Bobo”, partyzanta z legendarnego oddziału „Jędrusie”, Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. W kolejnej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. O wielkim poświęceniu żołnierzy, którzy oddali życie za wolność ojczyzny i randze miejsca mówiła Beata Oczkowicz Wiceminister Obrony Narodowej.

Głos zabrał również jeden z zaproszonych gości – Jan Lasota, uczestnik bitwy pod Pielaszowem. Wspominał on tragiczne wydarzenia sprzed 71 lat, ale także apelował do współczesnych, aby potrafili uszanować z trudem wywalczoną i okupioną ofiarami wolność. Uroczystości patriotyczne na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu zakończyła ceremonia złożenia wieńców na mogile poległych żołnierzy.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom patriotycznym był wspólny koncert na dziedzińcu zamkowym pod hasłem „Wolne śpiewanie” w wykonaniu Anny Przybysz wraz z zespołem Trideon, którego główną ideą było zaangażowanie do wspólnej inicjatywy kilku pokoleń.

info: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x