Tarnobrzeg: Mieszkańcy mogli zbadać gęstość kości

Akcja profilaktyczna w ramach której przeprowadzano bezpłatne badania w kierunku osteoporozy odbyła się w minioną sobotę na tarnobrzeskim rynku. – Na Dniach Tarnobrzega uruchomiliśmy namiot zdrowia. Była już akcja „Ciśnienie na życie”, podczas której badaliśmy mieszkańców kardiologiczne, wyznaczany był wiek biologiczny serca i poziom cholesterolu. W sobotę badaliśmy w kierunku osteoporozy i ze względu na wynik albo ją leczymy, albo wykluczamy – mówi Barbara Zych, doradca prezydenta ds. zdrowia.

Badania gęstości kości były prowadzone przez całą sobotę 1 sierpnia: od godz. 9 do 20. Pobyt w specjalnym osteobusie, wyposażonym w aparat rentgenowski, trwał ok. 10 minut i był bezbolesny: diagnoza była stawiana na podstawie prześwietlenia rentgenowskiego szyjki kości udowej lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wedle zapewnień radiologów, to jedna z najbardziej wiarygodnych i miarodajnych metod sprawdzania, czy kości są odpowiednio bogate w wapń. Badanie nie było przesiewowe, ale w pełni szpitalne.

– Dlatego wynik jest stuprocentowo wiarygodny. Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Najczęściej dotyka pań w wieku menopauzalnym, osób, które mają bardzo mało ruchu lub są po dłuższym unieruchomieniu, zmagają się z chorobami tarczycy lub mają niedobór witaminy D3 – wyjaśniał Arkadiusz Smyl.

Tarnobrzeżanie chętnie skorzystali z darmowych badań w kierunku osteoporozy, która przebiega praktycznie bezobjawowo, a diagnozowana jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium, gdy dana osoba doznaje jakiejś kontuzji. – Kolejne badania najprawdopodobniej będą dotyczyły odżywiania się. Za każdym razem podkreślamy, jak ważna jest profilaktyka – dodaje Barbara Zych.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
5 lat temu

Wbrew zapewnieniom Pani Zych nie każdy mógł się zbadać. O godzinie 14:20 grupka osób około 10 została poinformowana, że zapisy były o godzinie 9:00 i nie ma już miejsc, bo zapisanych jest 60 osób. To po co ogłaszać, że można się zbadać bez zapisów??? Nie powinno się okłamywać ludzi!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x