W niedzielę 9. sierpnia br. interaktywne pawilony w Sandomierzu

Polskie regiony korzystają nie tylko z funduszy europejskich. Ich rozwój wspierają również środki ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W ramach tego programu realizowany jest cykl wydarzeń promocyjnych pod nazwą „Szwajcarski Szlak Rozwoju”.

Z projektami będzie można się zapoznać na całodniowej imprezie plenerowej, organizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Już w najbliższą niedzielę – 9 sierpnia br. – jako pierwsi, pawilony wystawowe odwiedzą mieszkańcy Sandomierza, a kolejnymi miastami goszczącymi wydarzenie będą: Busko-Zdrój, Puławy, Lubartów, Sanok, Krosno, Nowy Sącz i Tarnów.

INTERAKTYWNE PAWILONY W SANDOMIERZU

W niedzielę, 9 sierpnia w godzinach od 11.00 do 19.00 na Bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego mieszkańcy i turyści będą mieli okazję odwiedzić pawilony wystawiennicze, prezentujące rozwój województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego z wykorzystaniem funduszy szwajcarskich. W dniu imprezy na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji.

Pawilon „Tunel” zabierze zwiedzających w interaktywną podróż dotyczącą rozwoju turystyki. W innych pawilonach będzie można natomiast wcielić się obserwatora ptaków Karpat, stać się operatorem dźwigu w grze „Azbest precz” czy montować kolektory słoneczne. Nie zabraknie nagród dla najlepszych graczy, zarówno usuwających azbest jak i montujących panele solarne na specjalnej makiecie.

Będzie można również przekonać się jak Szwajcarsko-Polski Program Współpracy wspiera rozwój lokalnych produktów i przedsiębiorczości. Przy pawilonach znajdować się będzie wystawa zdjęć prezentująca efekty wybranych projektów.

ZOBACZ JAK ZMIENIA SIĘ ŚWIĘTOKRZYSKIE

Na terenie województwa realizowane są 3 duże projekty i programy oraz wiele mniejszych przedsięwzięć. Oznacza to, że w regionie zainwestowano ponad 29,5 mln franków szwajcarskich, czyli ok. 94,4 mln zł. Dzięki tym środkom powstał między innymi projekt „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości skierowany do firm i organizacji pozarządowych, mających pomysł na promocję dziedzictwa historycznego, kulinarnego oraz przyrodniczego tych terenów. Swoją działalność rozpoczęła także Świętokrzyska Kuźnia Smaków, pomagając miejscowym wytwórcom promować wysokiej jakości produkty regionalne.

W powiatach buskim i pińczowskim instalowanych jest 4 tysiące kolektorów słonecznych – m.in. na dachu miejskiej pływalni, hali sportowej i szpitala w Busku-Zdroju. Fundusz szwajcarski przyczynił się również do podwyższenia standardów opieki w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, gdzie przeprowadzono remonty, przeszkolono opiekunów i pielęgniarki.

POLSKA WYKORZYSTUJE SZWAJCARSKI POTENCJAŁ

Cykl wydarzeń „Szwajcarski Szlak Rozwoju” obejmie cztery województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie. Są to obszary, w których na projekty realizowane przy wsparciu z SPPW przeznaczono 43% środków przyznanych Polsce, czyli prawie 200 mln franków szwajcarskich. Po Sandomierzu, kolejne wydarzenia promocyjne odbędą się w Busku-Zdroju (16 sierpnia), Puławach (23 sierpnia), Lubartowie (30 sierpnia), Sanoku (6 września), Krośnie (13 września), Nowym Sączu (20 września) i Tarnowie (27 września).

Pieniądze z funduszu szwajcarskiego w tych częściach Polski są w szczególności rozdysponowywane na wsparcie rozwoju regionalnego, w tym lokalnej przedsiębiorczości, infrastruktury, agroturystyki i kultury. Wiele projektów dotyczy również zachowania bioróżnorodności Karpat oraz ochrony środowiska, a zwłaszcza usuwania azbestu oraz instalowania ekologicznych systemów solarnych. Dzięki tak szeroko zakrojonym inwestycjom, oprócz bezpośredniego rozwoju lokalnego, zwiększa się jednocześnie atrakcyjność danych województw pod względem turystycznym i inwestycyjnym.

O SZWAJCARSKO-POLSKIM PROGRAMIE WSPÓŁPRACY

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Polska jest jednym z 12 państw korzystających z tych środków. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich.Dla naszego kraju przewidziano niemal połowę tej kwoty (ok. 489 mln CHF).

Celem Funduszy Szwajcarskich jest zmniejszanie dysproporcji społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską a państwami członkowskimi wyżej rozwiniętymi, w tym również różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. Fundusze Szwajcarskie mogą być wsparciem dla instytucji sektora publicznego i odbiorców prywatnych oraz organizacji pozarządowych. Dotychczas ogłoszono ponad 100 konkursów, a w trakcie realizacji jest ok. 1 700 projektów. Program trwa do połowy 2017 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.programszwajcarski.gov.pl/

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x