Noc spadających gwiazd już w najbliższą środę

W środowy wieczór warto pojechać za miasto i spojrzeć w niebo. To najlepszy czas na obserwacje efektownych “spadających gwiazd”, czyli roju Perseidów. Aktywność roju na nocnym niebie rozpoczęła się już 17 lipca i potrwa aż do 24 sierpnia. Maksimum, a więc największa aktywność Perseidów przypada w tym roku na noc z 12 na 13 sierpnia, wtedy to będzie można ich zobaczyć ok. 100 na godzinę.

To, co potocznie nazywamy “spadającymi gwiazdami”, to tak naprawdę meteory, czyli drobne pozostałości po kometach. Perseidy pochodzą z częściowego rozpadu okresowej komety 109P/Swift-Tuttle, obiegającej Słońce z okresem 135 lat. Jej ostatnie zbliżenie do Słońca 12 grudnia 1992 roku skutkowało przez kilka lat zwiększoną liczbą obserwowanych meteorów.

Choć meteory widać na niebie już od połowy lipca, w nocy ze środy na czwartek zjawisko będzie szczególnie nasilone a co najważniejsze, “Rój Perseidów” można obejrzeć bez specjalnych przyrządów. Wystarczy wybrać do obserwacji ciemne miejsce, z którego widać nieboskłon.

Perseidy zazwyczaj rozbłyskują seriami po kilka–kilkanaście w ciągu kilku minut, po czym następują nieco dłuższe przerwy. Radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wybiegać meteory tego roju, jest usytuowany w północnej części gwiazdozbioru Perseusza, z terenu Polski widocznej zawsze ponad horyzontem.

Perseidy są obserwowane od ok. 2 tys. lat. Najwcześniejsze informacje o nich pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywa się je “łzami św. Wawrzyńca”, bo 10 sierpnia jest rocznicą jego męczeńskiej śmierci.

źródło: Wilkipedia

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Załącznik
5 lat temu

Jedna gwiazda juz spadła 30 listopada w Tarnobrzegu . A tak się przyglądali gdy spadała …

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x