Sandomierz: Obchody Święta Wojska Polskiego oraz uroczystość nadania rondu imienia „Sybiraka”

Uroczystości patriotyczne z okazji 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, obchodzonej corocznie jako Święto Wojska Polskiego, odbyły się w minioną sobotę, przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów w wojskowej części Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu.

Data 15 sierpnia 1920 roku jest jedną z najważniejszych w historii polskiego oręża. Mająca wówczas miejsce decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, stoczona na przedpolach Warszawy i określana mianem „cudu nad Wisłą”, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Na pamiątkę tych wydarzeń przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz społecznych, złożyli kwiaty przy pomniku poległych za Ojczyznę.

W sandomierskie obchody Święta Wojska Polskiego włączona została również uroczystość nadania nazwy „Sybiraka” rondu przy ul. Mickiewicza. Ceremonia poprzedzona została Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu. – Znaki pamięci – jak tablica na rondzie – są nam dziś niezwykle potrzebne. Napotykając je codziennie, w drodze do pracy, szkoły, na spacer, przypominają nam o szczególnym bohaterstwie i odwadze naszych przodków. Pomagają, jak mówi poeta „ocalić od zapomnienia”, to co dla naszego narodu szczególnie ważne. Historyczne dzieje Rzeczypospolitej to wiele momentów chwały, jak choćby ten, który świętujemy dziś. Są także dni, a także całe okresy historyczne, które stanowią ciemną kartę w historii naszego narodu. II wojna światowa i szczególnie okrutny czas zsyłek na Sybir setek tysięcy Polaków, to trudny i bolesny rozdział historii, zapisany cierpieniem, poniżeniem i krwią naszych rodaków – mówił burmistrz Bronkowski.

Przy dźwiękach „Hymnu Sybiraków” odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali burmistrz Sandomierza oraz Anatol Nikorowski z sandomierskiego Koła Sybiraków. Tablicę poświęcił ks. Józef Śmigiel proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu.

foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz
info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x