Sandomierz: Rozpoczęła się 25. edycja festiwalu muzycznego

W Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego, w piątek 21 sierpnia br., miała miejsce inauguracja 25. Festiwalu Muzyka w Sandomierzu. Oficjalnego otwarcia jubileuszowej edycji dokonał burmistrz Sandomierza.

Tegoroczną edycje festiwalu zainaugurował koncert krakowskiego zespołu KROKE w składzie Tomasz Kukurba (altówka, wokal, instrumenty perkusyjne), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas). Zespół KROKE swoją przygodę z muzyką zaczął od muzyki klezmerskiej, stąd też pochodzi ich nazwa. Kroke w języku jidysz znaczy Kraków. Szybko jednak weszli na inne muzyczne obszary. Od lat to, co dla słuchaczy proponuje Kroke, nie jest ani muzyką klezmerską, ani world music, ani jazzem. To muzyka scalająca harmonie klezmerskie, brzmienia Bałkanów, dźwięki orientu i autorskie improwizacje. Sandomierska publiczność miała okazję wysłuchać niezwykłych kompozycji pochodzących z dziewięciu albumów. Nie zabrakło również utworów z ostatniego krążka TEN.

Tego samego wieczoru, w zupełnie innym charakterze, odbył się drugi koncert. Tym razem organizatorzy zaprosili wszystkich sympatyków do kościoła św. Jakuba na występ grupy Flores Rosarum w składzie: s. Susi Ferfoglia, Adrianna Bujak, Magdalena Grzonka, Maria Klich, Anita Pyrek, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer. Zespół wokalny Flore Rosarum (płatki róż) powstał w 2006 roku z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego, średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Założycielką zespołu jest s. Susi Ferfoglia – wykładowca Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej Uniwersystetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. Ks. Kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę organów i praktyki chorału gregoriańskiego. Zespół skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi.

Podczas występu w Sandomierzu zespół zaprezentował fragmenty Ordo Virtutum, będący dramatem liturgicznym, którego autorką jest Hildegarda z Bingen. Skomponowany ok. 1151 jest pierwszym dziełem tego typu I jedynym dramatem średniowiecznym, gdzie nazwisko autora tekstu i muzyki przetrwało do naszych czasów.

SOBOTA Z ORKIESTRĄ KAMERALNĄ

Drugi dzień festiwalu,  to popis wirtuozerii AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. AUKSO – z języka greckiego oznacza wzrastanie. Nazwa, jaką wybrał sobie zespół, nie jest przypadkowa, jest wyrazem aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy jest jedną z najznakomitszych europejskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy, czego dowodem są liczne koncerty w kraju i za granicą. O artystycznej wszechstronności artystów niewątpliwie świadczy świetnie dobrany repertuar na sobotni, sandomierski koncert, w którym zabrzmiały wielkie kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, jak również współczesne aranżacje Wojciecha Kilara.

NIEDZIELNE TRIO AKORDEONOWE

Weekendową ucztę z muzyką zakończył, niedzielny koncert Motion Trio & AUKSO. Trio akordeonowe (Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn) zostało założone w 1996 roku przez lidera i autora większości kompozycji Janusza Wojtarowicza. Podczas 25. edycji „Muzyki w Sandomierzu” można było usłyszeć wyjątkowe trio akordeonistów wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Światowej klasy artyści, wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, poprowadzili sandomierską publiczność w niezwykłą podróż muzyczną przez meandry muzyki klasycznej i współczesnej. W programie nie zbrakło m.in. W.A Mozarta, P. Czajkowskiego, W. Kilara.

W ramach festiwalu, w Domu Pracy Twórczej ALICJA odbyło się również pierwsze spotkanie z cyklu „O co idzie gra?”, w którym udział wzięła Maria Pomianowska.

Organizatorami Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu 2015” byli: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU DOSTĘPNY JEST TUTAJ

info: UM Sandomierz

foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x