Zespół Lao Che zagrał na pożegnanie wakacji w Sandomierzu (fotoreportaż)

Tegoroczny sezon wakacyjny w Sandomierzu zakończył się imprezą plenerową pod hasłem „Pożegnanie wakacji”, która miała miejsce w niedzielę, 30 sierpnia na Dużym i Małym Rynku Starego Miasta.

Już od godziny 10.00 nie brakowało wrażeń – zapewnili je przede wszystkim motocykliści, którzy w ramach akcji „Motoserce” tłumnie zgromadzili się na Starówce promując VII Ogólnopolską Akcję Krwiodawstwa. W pobliżu Ratusza stanął specjalny autobus, w którym chętni mogli oddać krew i w ten sposób pomóc potrzebującym. Nie była to jednak jedyna forma pomocy, którą promowali w tym roku organizatorzy – swoje stanowisko na Rynku miał również projekt „Szlachetna Paczka” zachęcający do charytatywnej działalności na rzecz rodzin, które z niezawinionych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

O godzinie 13.00 swoje umiejętności zaprezentowali członkowie Sandomierskiego Klubu Karate KyoKushin, który funkcjonuje na terenie powiatu już od ponad 25 lat. Andrzej Orłowski, trener i założyciel sekcji, wraz ze swoimi podopiecznymi przygotował mrożący krew w żyłach pokaz sztuk walki, który widzowie obserwowali z zapartym tchem. Zainteresowanie przechodniów wzbudziła również inscenizowana akcja ratunkowa, która miała miejsce na Dużym Rynku około godziny 15.00. Zaangażowana była w nią zarówno Straż Pożarna jak i ratownicy medyczni sandomierskiego oddziału PCK, którzy zaprezentowali wzorcowo przeprowadzone czynności polegające na pomocy ofierze wypadku samochodowego.

Druga połowa, ostatniej wakacyjnej niedzieli upłynęła pod znakiem muzyki rockowej, folku i cięższych brzmień. Serię koncertów na Małym Rynku rozpoczął o godzinie 15.30 zespół Boozer, której członkowie od zawsze związani byli z Sandomierzem i okolicami. Ich muzyki nie da się zakwalifikować do jednego nurtu, dlatego na scenie przeplatało się między sobą kilka gatunków – blues, country punk, rock i metal. Następnie widownia miała okazję wysłuchać utworów death metalowej grupy In Silent, założonej w 1996 roku z inicjatywy Marcina Skoczylasa i Konrada Ozdoby. Miłośnicy nieco łagodniejszych dźwięków również mogli znaleźć coś dla siebie, ponieważ około godziny 17.30 na scenie pojawił się zespół Miasto Nocą, laureat Festiwalu „Scyzoryki”. Mimo że grupa ta istnieje dopiero od 2013 roku, ich kompozycje z pogranicza rocka i popu cieszą się szerokim zainteresowaniem odbiorców na terenie województwa świętokrzyskiego i nie tylko. Kolejnych wrażeń dostarczyła słuchaczom rzeszowska formacja Diaboł Boruta, której twórczość opiera się głównie na rock’ndrollowym folk metalu. Teksty z fragmentami wierszy Tuwima, Brzechwy i innych polskich poetów wraz ze słowiańską tradycją brzmieniową i nutą nowoczesności, to mieszanka, dzięki której koncert rzeszowskiej grupy na pewno na długo pozostanie w pamięci widzów.

Przed koncertem gwiazdy wieczoru liderzy „Szlachetnej Paczki” promowali ze sceny swoją inicjatywę wśród publiczności, zachęcając do pomocy i ofiarności na rzecz najbardziej potrzebujących.

Gwiazdą imprezy był zespół Lao Che. Ten oryginalny band, określany mianem „crossoverowego” tworzy muzykę niebanalną, wykraczającą poza ramy poszczególnych gatunków, łączącą w sobie elementy rocka, folku, piosenki aktorskiej i słuchowiska. Ponad półtoragodzinny koncert był niejako kontynuacją słowiańsko-poetyckiego klimatuw widowiskowym wydaniu. Dobry kontakt muzyków z fanami sprawił, że tłumnie zgromadzona na Małym Rynku publiczność bawiła się znakomicie.

Organizatorami „Pożegnania wakacji” byli: Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury, zaś program i atrakcje w ramach akcji „Motoserce” – VII. Ogólnopolskiej Akcji Krwiodawstwa koordynował Klub Motocyklowy Boruta MC Poland.

info: UM Sandomierz

foto: Piotr Morawski

foto: Michał Karelus

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content