Sandomierz: Uroczystość patriotyczna z okazji 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej

76 lata temu, 1 września 1939 r. ostrzałem Westerplatte, rozpoczęła się II wojna światowa. Agresja niemiecka na Polskę zapoczątkowała największy konflikt zbrojny w historii świata, który swym zasięgiem objął niemal całą Europę, a także Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia w Sandomierzu odbyły się uroczystości patriotyczne.

W obchodach rocznicowych udział wzięli: przedstawiciele sandomierskiego samorządu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, duchowieństwa, delegacje sandomierskich szkół oraz mieszkańcy miasta. W uroczystościach wzięli udział również: Maria Zuba i Marek Kwitek Posłowie na Sejm RP oraz Jarosław Rusiecki Senator RP. Miejski magistrat reprezentował podczas uroczystości Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza.

Uczestnicy obchodów zgromadzili się przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów w wojskowej części Cmentarza Katedralnego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz wspólnej modlitwie w intencji poległych, głos zabrał Burmistrz Sandomierza. W swoim przemówieniu gospodarz miasta przypomniał historię wybuchu II wojny światowej, zasługi oraz ofiary, jakie ponieśli w niej nasi rodacy. Podkreślił również pełne poświęcenia i heroizmu losy żołnierzy z 2. Pułku Piechoty Legionów.

W tym szczególnym dniu pamięci narodowej warto podkreślić, że wojna nie angażuje tylko walczących, giną przede wszystkim cywile. Ludzie oderwani brutalnie od normalnego, codziennego życia stają się celem ataków wroga. Po stronie niewinnych stawali ochotnicy – żołnierze, których umiejętności bojowe i wiek często pozostawiały wiele do życzenia. Miłość do Ojczyzny prowadziła ich na dalekie fronty walki. Osławiony 2 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej, który stacjonował w Sandomierzu od 1930 roku, wsławił się szczególnie podczas bitwy w Górach Borowskich, obrony odcinka Zakroczym oraz twierdzy Modlin. Bohaterów z tego pułku oraz z 4 pułku saperów – jednostki mobilizującej, powstałej w 1921 roku w Sandomierzu, wspominamy w sposób szczególny w dniu dzisiejszym. – mówił Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza.

Kolejnym punktem obchodów był Apel Poległych, który odczytał żołnierz z Jednostki Wojskowej w Sandomierzu. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze przed pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów i 4 Pułku Saperów. Przedstawiciele sandomierskiego samorządu złożyli hołd pamięci również przed mogiłą katyńską oraz wołyńską.

foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x