Powiat Tarnobrzeski: Szacowali straty wywołane długotrwałą suszą

Na wniosek starosty tarnobrzeskiego – Pawła Bartoszka odbyło się spotkanie podsumowujące pracę gminnych komisji szacujących straty wywołane długotrwałą suszą.

Oprócz włodarzy gmin i ich przedstawicieli w naradzie udział wzięli: radny powiatowy, przewodniczący Komisji Rolnictwa – Tadeusz Rękas, radny powiatowy – Leszek Tomanek, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu -Tomasz Skulski, sołtysi oraz poszkodowani rolnicy.

– Zjawisko to dotknęło nas bardzo poważnie, bo w aż 168 gminach na terenie Podkarpacia. Spotkanie zorganizowaliśmy, aby w wymierny sposób móc państwu pomóc, aby was wspierać – zwrócił się do zebranych starosta Paweł Bartoszek.

– Straty dotyczą wszystkich rolników, rząd wycenia je na 0,5 mld zł. To straty nie tylko w plonach ale i zasobach wodnych gleby. Na głębokość 40 cm zanikło życie biologiczne w glebie co będzie miało swoje konsekwencje przez kolejne lata- mówił radny Tadeusz Rękas. Niesprawiedliwością jest to, że rolnicy, którzy już zebrali swoje zboża nie będą mogli skorzystać z pomocy, bo nie osiągną wymaganych 30% strat w skali gospodarstwa – dodał.

REKOMPENSATY DLA ROLNIKÓW

O planowanych rekompensatach dla rolników opowiedział Tomasz Skulski z ARiMR. Rada Ministrów asygnowała pomoc gdzie, na podstawie składanych wniosków po weryfikacji i potwierdzeniu strat w wysokości 30% wypłacane będą kwoty w wysokości 800 zł za ha – sadownictwo, 400 zł ha pozostałe uprawy w przypadku gdy minimum 50 procent będzie posiadać ubezpieczenie. W przypadku braku ubezpieczenia, kwoty te zostaną pomniejszone o 50 procent. Od 11 do 30 września przyjmowane są wnioski suszowe. Innym rodzajem proponowanego wsparcia jest pomoc o charakterze de minimis oraz dopłaty do kredytów obrotowych.

GRĘBÓW – KLĘSKA NA OBSZARZE 130 HA

Gmina Grębów – Zarządzeniem z dnia 24 sierpnia powołano Komisję szacującą straty. Wpłynęło 45 wniosków, klęska dotknęła ok. 130 ha, głównie łąki 100 procent – co odczują szczególnie producenci mleka. Odnotowano spadek plonów ziemniaków ok 10 procent strat, zgodnie z wytycznymi wojewody nie są brane pod uwagę zboża- nie można szacować tego, czego na polu nie ma – poinformował zastępca wójta Grębowa Robert Pędziwiatr.

GORZYCE – STRATY NA 44% POWIERZCHNI

Gmina Gorzyce – 16 sierpnia powołano komisję szacującą, odnotowano 107 wniosków, straty dotyczą powierzchni 244 ha – 44 procent. Rośliny, które ucierpiały to głównie kukurydza, fasola, lucerna, ziemniaki – zastępca wójta Gorzyc Lucyna Matyka.

BARANÓW SANDOMIERSKI – STRATY GŁÓWNIE W SADACH, W UPRAWIE KUKURYDZY I ZIEMNIAKÓW

O sytuacji w Mieście i Gminie Baranów Sandomierski opowiedział zastępca burmistrza – Marek Barszcz. Dziennie wpływało do nas 15- 20 wniosków, w sumie ok. 100. Główne straty zanotowano w sadach ok. 60-70 procent, w uprawie kukurydzy 80-90 procent, ziemniaki 30-40 procent, łąki 100 procent. Na kolejny tydzień zaplanowano pracę komisji szacującej w terenie. Miasto i Gmina Nowa Dęba oszacowało straty na powierzchni 20 ha. Wkrótce Komisja oceni szczegółowy zakres strat. Swoje uwagi wnieśli również sołtysi. Wyjaśniano kwestię strat spowodowanych przez zwierzynę leśną, czy też budowy ujęć wody do celów rolniczych oraz działkowców.

foto&źródło: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x