Sandomierz: Świętowano w ramach XV edycji Dożynek Wojewódzkich

Za tegoroczne plonu świętokrzyscy rolnicy podziękowali w minioną niedzielę. W Sandomierzu podczas XV Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich nie zabrakło wspaniałych wieńców i pachnącego chleba – symbolu tegorocznych zbiorów.

W uroczystościach między innymi wzięli udział: Beata Oczkowicz Wiceminister Obrony Narodowej, Grzegorz Schetyna Minister Spraw Zagranicznych, Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Bożentyna Pałka – Koruba Wojewoda Świętokrzyski, Arkadiusz Bąk Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Kazimierz Kotowski, Piotr Żołądek, Agata Binkowska Członkowie Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza, Stanisław Masternak Starosta Powiatu Sandomierskiego, a także posłowie i senatorowie na Sejm RP, starostowie i wójtowie województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele Rady Miasta Sandomierza oraz mieszkańcy.

Wojewódzkie Święto Plonów rozpoczął przemarsz delegacji z dziedzińca Zamku Królewskiego w Sandomierzu, który ruszył do Bazyliki Katedralnej, gdzie odprawiona została msza święta. Dożynkowy korowód w progach świątyni powitał wojewódzki duszpasterz rolników ks. Stanisław Czachor. Liturgii przewodniczył ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej.

– Łączy nas region odwołujący się do duchowego dziedzictwa św. Krzyża, wyzwania i praca, której rezultatem są płody rolne oraz różnorodne owoce ludzkich trudów. Ten plon należy do wszystkich, każdy ma prawo z niego brać i zaspokajać swoje potrzeby – mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Po mszy nastąpiło poświęcenie tegorocznych wieńców dożynkowych, a następnie wielobarwny pochód wraz z grupą rekonstrukcyjną tradycyjnych rolników i żniwiarzy ruszył ulicami Sandomierza w stronę Placu Jana Pawła II. Wszystkich przybyłych na wydarzenie gości przywitali Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza i Stanisław Masternak Starostwa Powiatu Sandomierskiego. Następnie starostowie dożynek Teresa Łukasik oraz Witold Stefaniak przekazali bochen chleba Adamowi Jarubasowi, który pełnił rolę gospodarza święta.

– Dożynki to czas podziękowań za rolniczy trud, czas refleksji nad niełatwą, a przez wielu także wciąż niedocenianą pracą rolnika, ale to przede wszystkim czas radosnego dzielenia się chlebem. Mimo wszystkich problemów, których dziś doświadczają rolnicy, patrząc na świętokrzyską wieś, nie sposób nie zauważyć, że rozwija się i pięknieje. To przede wszystkim zasługa samych rolników, którzy do wysiłków związanych z gospodarowaniem na roli, rozwojem i unowocześnianiem gospodarstw, dokładają także codzienną dbałość o urodę ogrodów i całych posesji – podkreślił Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Przedstawiciele poszczególnych powiatów zaprezentowali specjalnie wykonane na tę okoliczność wieńce dożynkowe, wykonane z tegorocznych plonów. Na scenie wystąpiły kapele ludowe i zespoły śpiewacze z różnych regionów województwa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sandomierza, Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz zaproszone zespoły między innymi z Ostroga na Ukranie – miasta partnerskiego z Sandomierzem . Wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Zostały również wręczone nagrody w konkursach „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” oraz „Najpiękniejsze stoisko powiatowe”. Dożynkowym wydarzeniom towarzyszył kiermasz produktów kulinarnych, wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.

info: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content