11.09 (piątek) Koncert Ankh i Dance on Glass, w Staszowie

Kultowa grupa Ankh, pierwszy zespół Michała Jelonka, powraca do Staszowa. Koncert odbędzie się w piątek 11. września br., w Staszowskim Ośrodku Kultury. Początek godz.19, bilety – 15 zł.

Ankh to polski zespół muzyczny, który omijając progresywną konwencję, próbuje wzbogacić rocka elementami muzyki folkowej oraz klasycznej. Jego nazwa pochodzi od starożytnego symbolu egipskiego – krzyża życia, atrybutu bogów,talizmanu przywracającego równowagę ciała i duszy. Zespół powstał w 1991 roku w Kielcach. Na początku występował w składzie: Piotr Krzemiński, Krzysztof Szmidt, Jacek Gabryszek i Michał Jelonek. Pierwszym sukcesem grupy było zdobycie głównej nagrody na II Rock Festiwalu w Kielcach w lipcu 1993. Miesiąc później wystąpili na festiwalu w Jarocinie. Zespół dwukrotnie został laureatem Złotego Bączka, czyli nagrody publiczności festiwalu Przystanek Woodstock. Miało to miejsce w latach 1996 i 1997. 27 lutego 2008 zespół Ankh otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagroda została wręczona na otwarciu targów Kultura i Edukacja w Sali Konferencyjnej Targów Kielce. Tego samego dnia odbył się specjalny, transmitowany na żywo, koncert Ankh w Radiu Kielce. Zespół ma na swoim koncie cztery albumy studyjne, a także trzy koncertowe, w tym jeden nagrany w Rio de Janeiro. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą, która powinna ukazać się na końcu bieżącego roku.

Wraz z Ankh, na koncercie w Staszowie zaprezentuje się Dance on Glass. Zespół został założony w 2000 przez Anię Blomberg – wokal, klawisze, Chris’a Smith’a – bas i Gerard’a – gitary, programming.Na początku grali tradycyjny gotyk, z użyciem automatu perkusyjnego.

Po przeprowadzce z Londynu do Devon, Ania kontynuowała pracę nad tym projektem razem z mężem, Dave’m Blombergiem (New Model Army). Początkowo Dance On Glass było przede wszystkim projektem studyjnym, jednak po wydaniu pierwszego singla zespół otrzymał wiele propozycji koncertowych i musiał skompletować pełny skład, początkowo z muzykami sesyjnymi. Koncertowy skład ustabilizował się na początku 2003 roku, Do Ani i Dave’a dołączyli: Simon Rippin (ex-Fields of the Nephilim) na perkusji i Steve Cooper na basie. Latem 2002 Dance On Glass zagrali na festiwalu Castle Party w Bolkowie. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony fanów jak i prasy muzycznej.

W 2003 roku Dance On Glass podpisało kontrakt z Metal Mind Productions, czego owocem był debiutancki album zespołu, Daydreaming. Po wydaniu Daydreaming, grupa zaczęła intensywnie koncertować, zagrała m.in na najważniejszym festiwalu dark w Europie, Wave Gotik Treffen w Lipsku, trasę po Wielkiej Brytanii jako support All About Eve (zakończoną koncertem w londyńskiej Astorii), trasę po Polsce, i kilka koncertów w Niemczech. Zespół, już w pełnym składzie i z żywą perkusją, nagrał kolejne trzy utwory; 'Hopeless Moments’, 'Slave’ i 'Feel Like…’. Z kolei utwór 'Dying so Slowly, napisany wspólnie z Peterem Guellardem (Blitzkrieg, Pornografia) ukazał się na kompilacji Castle Party 2003. Grupa zakończyła działalność w 2004 roku, do jej reaktywacji doszło na początku 2015 roku. Obecnie, poza Anią, w Dance on Glass grają muzycy kultowego 'jarocińskiego’ zespołu Opozycja.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content