Wystawa „Tarnobrzeżanie na frontach II Wojny Światowej”

W tym roku minęła 70 rocznica zakończenia II wojny światowej. Trwający 6 lat największy konflikt militarny w dziejach ludzkości, doprowadził do głębokich zmian we wszystkich dziedzinach, od politycznych poczynając na kulturowych kończąc.

Wojna, która zaczęła się od agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, przyniosła równie ogromne zmiany, również dla naszego kraju. Utrata ponad połowy terytorium, śmierć 6 milionów obywateli, zniszczenia gospodarcze to wojenna spuścizna, która nigdy nie zostanie zatarta.

II wojna to także ogromny wysiłek militarny, który ostatecznie przyniósł zwycięstwo państwom Wielkiej Koalicji, wśród których była także Polska. Żołnierz polski nie tylko najdłużej walczył w tej wojnie, ale też jako jedyny bił się prawie na wszystkich głównych frontach militarnych zmagań. Jego szlak bojowy, który zaczął się na Westerplatte dobiegł końca na ulicach Berlina. Wśród walczących pod biało-czerwoną barwą byli także tarnobrzeżanie. Im to właśnie poświęcamy naszą wystawę.
W dwóch salach w sposób chronologiczny przedstawiamy sylwetki kilkoro żołnierzy, różnych formacji, którzy swoje losy, przed, bądź powojenne związali z naszym miastem.

Są oni podwójnym symbolem. Z jednej strony egzemplifikują kilkuset osobową grupę tych tarnobrzeżan, którzy od 1939 do 1945 roku walczyli na wszystkich frontach z drugiej zaś są przykładem wysiłku militarnego, jakie podjęło całe polskie społeczeństwo w czasie II wojny światowej.

Szczególne miejsce na wystawie zajmują przedstawiciele rodziny Tarnowskich. Ta swoista nadreprezentacja wynika nie tylko z wyjątkowości miejsca, w którym jest prezentowana. Cztery postacie Tarnowskich to rodzeństwo, które zgodnie z tradycją rodzinną, wzorem powstańca Juliusza z 1863 roku i ochotników dzikowskich z roku 1920, poszli walczyć za Ojczyznę, bo taki przejęli po ojcach wzór. Ich postawa była całkowicie nieznana w czasach PRL-u, dzisiaj, przywracając ich pamięć, spłacamy wobec nich swoisty dług.

Wśród prezentowanych „tarnobrzeskich żołnierzy” są zarówno postacie, które jak Hieronim Dekutowski, weszli do narodowego Panteonu bohaterów, jak też osoby, o których pamiętają tylko ich rodziny. Warto nadmienić, że jedna z uczestniczek walk – Pani Janina Hoffman wciąż żyje, zaś jej bohaterska i patriotyczna postawa na stałe wpisała się w dzieje „krwawych kart historii”.

Wszystkie jednak niezależnie od płci, szarży czy rodzaju munduru łączy jedno -walczyli poświęcając niejednokrotnie swoje młode życie z nadzieją, że ich walka i ofiara ma sens, że przyniesie upragnioną wolność dla Polski.

Wystawa zorganizowana została przy współpracy z Muzeum Militariów w Małogoszczu.

Eksponaty na wystawę użyczyli: Muzeum Militariów w Małogoszczu, Muzeum Regionalne w Kraśniku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Jednostka Wojskowa w Sandomierzu, Jan Tarnowski, Jerzy Pawełek, Janina Hofman i Ewa Gutarewicz, Izabela Opioła, Renata Zdyrska, Janina Szostek, Robert Panek, Łukasz Kostrzewa
ekspozycja dostępna jest w Zamku dzikowskim. Trwać będzie od 4 października do końca grudnia b.r.

Wszelkie informacje na stronie: www.mhmt.pl oraz na facebook-u.

Kurator wystawy:

Radosław Pawłoszek

Wystawa czynna codziennie :

w okresie od 04.10.2015 do 15.10 od godz. 10.00 do 18.00
od 16.10 do końca grudnia od 10.00 do 16.00
sobota, niedziela od 13.00 do 18.00

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
5 lat temu

Kolejny raz wielkie brawa i podziękowania za taką wystawę, oby tak dalej !

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x