Sandomierz: Atrakcje w dniu Odpustu błogosławionego Wincentego Kadłubka

W minioną niedzielę w Sandomierzu odbył się Odpust błogosławionego Wincentego Kadłubka. Po nabożeństwie odprawionym w kościele Św. Michała, ulicami Starego Miasta przeszła uroczysta procesja zmierzająca do bazyliki katedralnej.

W ramach uroczystości młodzież z sandomierskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych stworzyła widowisko nawiązujące do historycznego kontekstu miasta i jego tradycji. W szeregu witryn okiennych na Starym Mieście i zakamarkach uliczek pojawili się młodzi aktorzy przebrani w historyczne ubiory.

Poprzez pantomimę i happening młodzież wcielała się w postaci, które na przestrzeni wieków odegrały istotną rolę w dziejach miasta. Pośród staromiejskich witryn można było dostrzec kronikarza Jana Długosza, błogosławionego patrona miasta Wincentego Kadłubka, Halinę Krępiankę i Tatarów, Izabelę Morsztynównę, legendarnego Sudomira (założyciela miasta), pokutnika Słupeckiego oraz wielu innych. Do wszystkich tych miejsc prowadziła mapa, przygotowana specjalnie na tę okazję.

Celem projektu artystycznego była popularyzacja historii Sandomierza, obyczajów, powiedzeń, porzekadeł i tradycji odpustowej, ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecznych atrakcji odpustowych. Pantomima miała na celu podkreślenie istoty Odpustu błogosławionego Wincentego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego emocjonalny wymiar.

Odpustowi towarzyszył tradycyjnie handel na płycie Rynku Starego Miasta.

foto&info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x