Sprzeciw Stowarzyszenia Moje Miasto Tarnobrzeg wobec działań w oświacie, dwójka radnych MMT zrezygnowała z przynależności do stowarzyszenia

Od Stowarzyszenia Moje Miasto Tarnobrzeg otrzymaliśmy oświadczenie z prośbą o publikację, w której organizacja przedstawia swoje stanowisko w sprawie sytuacji w tarnobrzeskiej oświacie. Oświadczenie to jest  skierowane do prezydenta Kiełba, który kandydował na radnego i prezydenta Tarnobrzega z ramienia KWMMT.

TREŚĆ STANOWISKA:

W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ W TARNOBRZESKIEJ OŚWIACIE W NOWYM ROKU SZKOLNYM przypominamy Panu Prezydentowi Miasta Grzegorzowi Kiełbowi niektóre punkty programu wyborczego, który przed wyborami rok temu wspólnie ustaliliśmy:

1. Zdecentralizowanie zarządzania placówkami oświatowymi, przywrócenie rzeczywistych  uprawnień dyrektorom; umożliwienie rodzicom wpływania na kształt oświaty i rozwój dzieci. Polityka oszczędzania na edukacji odejdzie w przeszłość.

2. Przekształcenie  MOZE w Centrum Obsługi Oświaty z jednoczesną zmianą zakresu kompetencji tej instytucji.

2. Tworzenie niezbyt licznych klas.

3. Rozwój kształcenia zawodowego.

4. Wydłużenie czasu pracy świetlic szkolnych tak, żeby dzieci mogły w nich oczekiwać na zajęcia szkolne pozalekcyjne; jednoczesne doposażenie świetlic w celu uatrakcyjnienia ich oferty dla uczniów.

5. Doposażenie szkolnych bibliotek w aktualne pozycje chętnie czytane przez dzieci i młodzież.

PANIE PREZYDENCIE – UZYSKAŁ PAN NASZE POPARCIE PO TO, ŻEBY TEN PROGRAM REALIZOWAĆ. TO JEST PANA OBOWIĄZEK!

Obecnie podejmuje Pan wraz z naczelniczką Wydziału Edukacji i Zdrowia J. Kociubą decyzje sprzeczne z programem. Podczas XV sesji Rady Miasta pani radna Anna Pekar (Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu) wskazała negatywne skutki wprowadzenia oświatowego bonu organizacyjnego, a to:

-ograniczenia godzin opiekuńczo – wychowawczych na świetlicach szkolnych (na przykład w SP nr 3 i w SP nr 10 brakuje po 1 nauczycielu w stosunku do liczby zapisanych dzieci, a nauczyciele są tam zatrudnieni na niepełnych etatach)

-duża liczba nauczycieli na świetlicach uzupełnia etaty lub odpracowuje godziny karciane i to ogranicza pracę świetlicy do funkcji opiekuńczych, bez funkcji wychowawczej

-za mała ilość szkolnych pedagogów (w Zespole Szkół im. Staszica 1 pedagog przypada na 940 uczniów)

-brak logopedów (tylko w SP nr 4 przyjmuje logopeda – przez 2 godziny w tygodniu)

-likwidacja etatów w szkolnych bibliotekach – biblioteki czynne są znacznie krócej

-duże nawet 35osobowe klasy w szkołach ponadgimnazjalnych i coraz liczniejsze grupy językowe

-nierówność w traktowaniu szkół (bon organizacyjny uderzył tylko w duże szkoły, szkoły osiedlowe nie podlegają temu bonowi)

-ograniczenie liczby klas zawodowych (w ZSP nr 1 nie otwarto ani jednej klasy pierwszej zawodowej)

Wyrażamy sprzeciw wobec takich decyzji. Jesteśmy zdziwieni, że teraz Pan wraz z J. Kociubą robicie to co sami krytykowaliście u poprzedników i chcecie jeszcze bardziej oszczędzać na przedszkolach i szkołach. Szokujące jest to, że obecna Pani Naczelnik jako zwykła nauczycielka bardzo mocno występowała przeciwko likwidacji szkół i przedszkoli, a teraz jako urzędniczka podkreśla, że w Tarnobrzegu dwa przedszkola i jedna szkoła podstawowa mają za mało dzieci. Czy będziecie je likwidować? Dziwi nas też to, że naczelniczka J. Kociuba musiała kupić program komputerowy i zatrudnić specjalistyczną firmę, która jej wyliczyła koszty i powiedziała ilu nauczycieli potrzebnych jest w Tarnobrzegu. To nie świadczy o kompetencji tej urzędniczki na tak wysokim stanowisku.
PANIE PREZYDENCIE, po pieniądze trzeba sięgać tam gdzie one są, a przecież w oświacie ich nie ma! Tylko rozwój ekonomiczny miasta (nowe miejsca pracy) powstrzyma wypływ młodych. Wtedy przedszkola i szkoły zapełnią się dziećmi. Na tym powinien się Pan skupić, a nie huśtać się radośnie na nowym placu zabaw. Od tego nie przybędzie dzieci w Tarnobrzegu ani pieniędzy w budżecie.”

Dzisiaj otrzymaliśmy oświadczenie radnych Haliny Mudreckiej i Mariusza Myszkowskiego, wybranych z list Komitetu Wyborczego Mojego Miasta Tarnobrzeg, w którym to rezygnują oni ze współpracy ze stowarzyszeniem.

TREŚĆ OŚWIADCZENIA

” W związku z sytuacją panującą w Stowarzyszeniu Moje Miasto Tarnobrzeg oraz z ostatnimi informacjami, jakie ukazały się na stronie internetowej Stowarzyszenia Moje Miasto Tarnobrzeg i na portalach społecznościowych prowadzonych przez to stowarzyszenie, oficjalnie informujemy, że nie firmujemy od dnia dzisiejszego swoim nazwiskiem i osobą ww. organizacji.

Nie ukrywamy, że jako radni wybrani z list Komitetu Wyborczego Mojego Miasta Tarnobrzeg jesteśmy zniesmaczeni zaistniałą sytuacją. Niedopuszczalnym dla nas jest prowadzenie polityki nienawiści i gier personalnych uprawianych przez prezesa stowarzyszenia Pana Wojciecha Wąsika. Treści publikowane na stronach stowarzyszenia nie odzwierciedlają naszych poglądów, a sygnowane są przez całe stowarzyszenie – w domyśle wszystkich jego członków. Ponieważ nie mamy wpływu na politykę prowadzoną przez MMT, zdecydowaliśmy się na zakończenie współpracy ze stowarzyszeniem.”

MMT ODPOWIADA: RADNI MUDRECKA I MYSZKOWSKI NIGDY NIE BYLI CZŁONKAMI STOWARZYSZENIA

„W związku z oświadczeniem radnych Haliny Mudreckiej i Mariusza Myszkowskiego informujemy, że oboje radni nigdy nie byli członkami Stowarzyszenia „Moje Miasto Tarnobrzeg”, dlatego niezrozumiałe są ich wyrzuty, że nie mają wpływu na politykę MMT. Radni Mudrecka i Myszkowski nigdy nie uczestniczyli w żadnych działaniach Stowarzyszenia MMT, a więc swoimi osobami go nigdy nie firmowali. Nie wykazywali też inicjatywy jako radni z ramienia MMT. Ich publiczne „odcięcie się” od nas jest więc czysto teoretyczne i pozbawione merytorycznych podstaw.

Pani Mudrecka i pan Myszkowski kandydowali z list KWW Moje Miasto Tarnobrzeg ze względu na koleżeńską znajomość z Państwem Kiełbem i Kociubą. Niemniej powinni czuć się zobowiązani do realizowania programu wyborczego MMT. Za swoje działania i zaniechania odpowiedzą przed wyborcami.

Dziwi nas, że państwo radni nasz głos w sprawie sytuacji w tarnobrzeskiej oświacie nazywają w swoim oświadczeniu „polityką nienawiści i gier personalnych”. Zachęcamy do lektury (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=119282925094432&id=100010381753039 lub http://www.mmtarnobrzeg.pl/ ) i merytorycznej dyskusji.

W imieniu Stowarzyszenia „Moje Miasto Tarnobrzeg” ~ Żaneta Maciejewska”

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewi
5 lat temu

Brawo! ileż można tolerować to co Kiełba wyprawia, stacza miasto! a Ci radni? jacy radni? z czym wystąpili na sesji? czym się wykazali oprócz brania diety!
Referendum od zaraz potrzebne!

adam
5 lat temu

W oświacie takiego dziadostwa jak teraz to jeszcze nie było. Na domiar strach przed likwidacjami i zwolnieniami. Głosowaliśmy na Kiełba bo deklarował poprawę. Bronić Pani Mudrecka sobie może bo jej i innym lekarzom na stracie czynsze poobniżał w przychodniach a nam co? strach i niepewność każdego dnia serwują

mieszkaniec
5 lat temu
Reply to  adam

„a nam co?” Przecie obiecał obniżenie podatków. Dzięki temu, że obniżył czynsze biednym lekarzom teraz na pewno znacznie poprawiła się jakość opieki lekarskiej w mieście. Wszystko dla dobra ludu. Nasze miasto jest bardzo bogate i ma super doradców. Wywalamy z budżetu kilkaset tysiaków na szczepienia przeciw pneumokokom, takich frajerskich miast w Polce jest kilka może kilkanaście bo za rok lub dwa te szczepienia będą finansowane z budżetu państwa a nie gminy. Po co nam urząd miasta i urzędnicy skoro „reformę” oświaty zleca się prywatnej firmie z grube pieniądze. Nasi urzędnicy nie potrafią tego zrobić? to od czego tam są? Skoro na wszystko brakuje pieniędzy w mieście po co nam filmik z Andrusem za kolejne kilkadziesiąt tysiaków. Za Mastalerza mieliśmy darmową reklamę w TVN pt „Miasto młodych przestępców” 🙂

TeBeG
5 lat temu

… Dorwali się do koryta … i zmiana poglądów. Pan Myszkowski naobiecywał, a teraz zmienia zdanie, no ale cóż … nawet krowa nie żre cały czas trawy 🙁

WSTYD!!

Ryskiek
5 lat temu
Reply to  TeBeG

Nie wiem kolego skąd wziąłeś że nijaki Pan Myszkowski coś obiecywał bo sięgnąłem do jego ulotki gdyż mieszkam w bloku 11 Listopada 6 na przeciw jego i patrze ale nic nie pisze o obiecaniu a z tego co wiem Chlopak robi dużo u nas w bloku zadbal o wymianę drzwi wejściowych w przyszłym roku będzie remont klatek schodowych ktore od ponad 16 lat nie były remontowane. Na jego wniosek został wyko0nany chodnik przy ul.Św. Barbary od kosciola do działek, wiata przystankowa przy ul Sienkiewicza stara sie o oswietlenie parkingu przy Zakładzie Gazowniczym. Wiem bo czesto z nim rozmawiam i ja Go bronil bede. Pozdrawiam

TeBeG
5 lat temu
Reply to  Ryskiek

… a stąd wiziąłem, że jeśli ktoś startuje (kandyduje) z jakiegoś ugrupowania (stowarzyszenia), to rozumiem, że w pełni popiera jego cele statutowe. Po co to robi? Tylko dla głóosów – to jest zwykłą flagą, powiewającą tak jak mu wiatr zawieje.

Jeśli się podpisują pod jakimiś wytycznymi, to je popieram. A tu niestety jak się dostałem, to moge uciec od tych postulatów, robić sobie co chcę.

A to co zrobił – to nie z dobroci, tylko dla pożytku swego i swej rodziny 😀

benia
5 lat temu

zniesmaczeni obecną sytuacją??? co za bzdury! !! Nie rozumiem oświadczenia,proszę się usytuować do „oskarżeń” ,a nie zrywacie współpracę! co za dziecinada !!! Zniesmaczona to ja jestem! wkurza mnie ,ze świetlica szkolna od 7:00 do 16-tej ,kto tak pracuje się pytam? by zdązyć wybrać dziecko? nie wszyscy tak jak wy pracuję do 15-tej! po siedemdziesiąt dzieci na świetlicy,świetlica utworzona w sali lekcyjnej gdzie tłok i duchota! jeden opiekun ,który nie bardzo orientuje sie gdzie przebywa dziecko ( trzy godz na boisku bez opiekuna ,zdezorientowany pierwszak)z logopedami tez prawda ,2h tyg.!!! co wy możecie wiedzieć o realiach skoro siedzicie za biurkami,a dzieci juz dawno podstawówkę skończyły! spróbujce tak pożyć jak inni ,ze musza codziennie radzić sobie z organizacją opieki nad dzieckiem z rana zanim otworzą świetlicą ,a po szesnastej kolejna organizacja znajomych ,dziadków itp.I to ma być szkoła przyjazna dzieciom i rodzicom!????

davey
5 lat temu

Gołym okiem widać,że Wąsik niby w trosce o oświatę w mieście,realizuje swoje mściwe plany względem Kiełba?A wszystko dlatego,że usunięto go z kopalni.Tyle w tym temacie.

KASANDRA
5 lat temu
Reply to  davey

Jeden drugiego wart . Niech się żrą.

Kib
5 lat temu

Czuć na odległość, że to mierne oświadczanie Kociuba im napisała. Radne bezradne jak sieroty podpisały no bo mi jest za co. Mudreckiej w kieszeni za obniżone przez Prezydenta Kiełba czynsze zostało a u Myszkowskiego w rodzinie tyle potrzebujących, bez pracy itp …fiu fiu.
Gdyby się jakoś merytorycznie do oświadczenia stowarzyszenia odnieśli to jakiś cień wiarygodności a tu o jakieś nienawiści, grach??!! nie kamam czacza? że co Prezydent Kiełb wspólnie z panią Naczelnik Kociubą dobrze w oświacie robią i chcą jeszcze lepiej?

KASANDRA
5 lat temu

Już myślałam że nie doczekam się rozsądnych wypowiedzi od Wąsika i MMT.A to niespodzianka 100% racji.Ciekawa ile kosztował programi eksperci .Pani naczelnik J.K proszę nauczyć się matematyki.Po zabawce Kalinki następne gadżety za dużą kasę .To skandal ! Kiełb zawiódł wszystkich wyborców.

wykleta
5 lat temu

Czy sie to komus podoba czy nie pewnie kilka szkół zostanie zlikwidowanych. Niestety kochani ponad 70 mln zl rok w rok idzie na oswiate. Z tego co mi wiadomo Kielb próbuje to ratować. Czasem warto pooglądać sesję RM.Mastalerz napierdo…..l inwestycji ze zadluzyl miasto na skraj mozliwego zadluzenia. Problem z oświatą jest potężny i ma go wiele miast. Skatujecie chłopa bo chce zmienić ten system bezzsensownego pakowania w oświatę? Nie od dzis wiadomo ze to na nim bedzie ciazyla chwila w ktorej ze trzeba bedzie zamknac ze 2 placowki. Kazdy tylko przychodzi i daj i daj….sportowcom daj ksiezom daj na wszystko daj. Ale sami nie pomysla skąd mozna by wydrzeć kase. Wziąć gotowe umie każdy. Co do Wasika-czlowiek to ponoć nieobliczalny. Masti to przy nim pikuś.

Do wyklętej
5 lat temu
Reply to  wykleta

Zapytam czy Kiełb nie wiedział co jest w oświacie? co zawarł w programie wyborczym? czyli uważasz, że z góry szedł do władzy po to by oszukać nauczycieli, rodziców, uczniów? A stwierdzenia, że Wąsik nieobliczalny można przypisać rozszerzająco Tobie, że jesteś niepoczytalna i w porządku?
Dość takich co idą do władzy z obietnicami a potem mają nas w d….e i zajmują się sobą. Co przez rok Kiełb zrobił dla miasta? obniżył lekarzom czynsze, zatrudnił w urzędzie kilkadziesiąt osób (swoich), rozwala klub sportowy siarka, niszczy Mastalerza tylko po co? przecież on już nie rządzi. Czy to jest sposób na swoją nieudolność? brak wizji miasta?
4 lata zmarnowane jak nic, chyba, że ktoś rozsądny się pojawi i odwoła Kiełba, tylko z koncepcją na rządzenie a nie zabawę.

wyklęta
5 lat temu
Reply to  Do wyklętej

Nie da się kogoś oszukać przy stanie, kiedy rząd tnie wydatki. Wiele idzie z góry. Ogromne zadłużenie też wyszło na jaw. Powiem Ci tak: żeby dobrze zrobić inwestycje, trzeba czasu. Po ostatniej sesji RM Motyka wyjasnił dlaczego remont skrzyżowania na Wyspie trwa dłużej i jest bardziej kosztowne. Ale inwestycja przynajmniej nie będzie polegała na łataniu dziur…i ja się z tego cieszę, że inwestycja nie jest robiona pod publiczkę….jakich kilkadziesiąt. Na BIP-ie masz te dziesiątki osób….setki wręcz…Kiełb niszczy Siarkę? Czy Ty czytasz co napisałes? Nie kolego, ją rozwalił własnie Mastalerz. Dlaczego akcjonariusze nie wyłożą kasy na utrzymanie? Wizja jest i po to są przygotowywane papiery….niestety takie mamy prawo. Piszecie o radnych….a co mają skakać wszyscy jak Mastalerz?? ujadać? nie. To nie na tym polega. Radny słucha ludzi. A nie pięknie mówi na mównicy.

TbG
5 lat temu
Reply to  wyklęta

Na to skrzyżowanie były wydane już ogromne pieniądze za pana J.D. ale chyba nie dla firmy budującej je wtedy wydali 🙂 bo po 8 latach użytkowania konieczny jest kolejny remont. Teraz przy władzy są te same osoby tylko przodownik jest inny. Wszytko co mówił przed wyborami to propaganda wyborcza którą ludzie kupili i pan Kiełb został wybrany. A co teraz robi to już nie ma znaczenia. Teraz zbliżają się kolejne wybory i na większą skalę znów są składane obietnice i że wszystko będzie tak pięknie, a za rok każdy będzie miał dosyć tej farsy. No ale jak to przysłowie mówi „POLAK MĄDRY PO SZKODZIE”

Tusk o Norbercie i Platformie w Polsce .
5 lat temu
Norbert o Niedbałowskim i Kołek z Platformy.
5 lat temu

Norbert – „Znacie moje zamiłowanie do ludzi mądrych, pięknych i eleganckich” 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=7lvMgwECbwU

gege960
5 lat temu

w temacie do wykletej ale dla koszykarzy to kasa jest i tez jest autonomiczna sekcja,

wykleta
5 lat temu

Bowiem Pyszniak wystąpił na RM. Oglądacie sesje….

gege960
5 lat temu

w temacie do wyklętej, ale prezydent Kiełb obiecał wykup akcji przez miasto /części/ i tez tajemniczego tzw. intognito inwestora z kasą ok. 300 tyś zł, i chyba to tyle w temacie dlaczego Potański nie wstąpił na sesji RM do tej pory

Asterix
5 lat temu

Nie obchodzi mnie co Mastalerz narobił czy nie narobił za swojej kadencji. Tutaj i teraz rozliczamy co robi Pan Grzegorz Kiełb ? Obiecał jedno a robi drugie ! Trzeba było nie obiecywać skoro dobrze wiedział jaka jest sytuacja….

Nie "dokarmiajmy" ich.
5 lat temu

25 października nie „dokarmiajmy” więcej Norberta oraz jego kolegów z Platformy i PSLu. http://zapodaj.net/6688470fcc771.jpg.html

Zadłużenie miasta na koniec kadencji Dziubińskiego wyniosło 71 mln zł.
Zadłużenie miasta na koniec kadencji Mastalerza wyniosło 117 mln zł.

gege960
5 lat temu

nie dokarmiajmy pisiorów 25 bo już w tbg rządzą przez prawie rok i oprócz zakupu maszynek do liczenia głosów na sesji rm nic nie nie zrobili gwoli ścisłości prezydent Motyka z pis, przew rady miasta z pis zresztą kandydat do posłowania prawie wszyscy radni z opcji pisu i co przez rok rzagdów w grajdole tbg mamy?

Edward
2 lat temu
Reply to  gege960

Otóż to. Nic nie ma. Tylko stołki dla kolegów.

miecho
5 lat temu

„Zdecentralizowanie zarządzania placówkami oświatowymi, przywrócenie rzeczywistych  uprawnień dyrektorom; umożliwienie rodzicom wpływania na kształt oświaty i rozwój dzieci. Polityka oszczędzania na edukacji odejdzie w przeszłość.

Tworzenie niezbyt licznych klas.

Rozwój kształcenia zawodowego.”

Wszystko to jest realizowane przez bon organizacyjny. Jak mało inteligentną osobą trzeba być by nie potrafić tego dostrzec? Pieniądze zamiast na beznadziejnych nauczycieli będą mogły być przekazane na doposażanie pracowni, gdy tylko zredukuje się zadłużenie…. W ogóle, to skrajnym deb**** trzeba być by nie docenić działań redukujących zadłużenie. No ludzie… Jak można dysponować pieniędzmi, gdy ich nie ma – jest zadłużenie…

W ogóle, to takie publiczne odejście ze stowarzyszenia, to tylko „umycie rąk”. Odcinają się od ewentualnych złych decyzji stowarzyszenia jednocześnie zagarniając dotychczasowe dobre osiągnięcia. To jest zwykłe wybielenie się i jest to zwyczajnie OBRZYDLIWE!!!! Teraz jak będzie coś idealistycznego, to będą się tłumaczyć brakiem siły przebicia i wyjdą na takich wspaniałych…

rodzic
5 lat temu

A taki był ładny … amerykański … (nowy prezydent). Wąsik (Don Kichot tarnobrzeski) szlachetny, bezinteresowny, dlatego wsadzili go do zarządu wszystkich spółek w mieście. Obaj siebie warci, kipiący nienawiścią, nie mający pojęcia o zarządzaniu miastem.
Szkoda mi tylko tych 4 lat zmarnowanych i ich wyborców, którzy uwierzyli w te brednie.

tarnobrzeżanin
5 lat temu
Reply to  rodzic

Tak to jest jak się nie głosuje na kogoś tylko przeciw komuś.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x