Tarnobrzeg: Do końca roku bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

W Tarnobrzegu rozpoczął się „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych” w ramach którego można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciwko zakażeniom wywołanym przez pneumokoki....

W Tarnobrzegu rozpoczął się „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych” w ramach którego można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciwko zakażeniom wywołanym przez pneumokoki. Koszt szczepienia pokrywa w całości Urząd Miasta Tarnobrzega.

Program jest dla rodziców szansą, aby bezpłatnie ochronić swoje pociechy przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy sepsa. Dzieciom zostanie podana szczepionka 13walentna, stanowiąca w tej chwili najszerszą z dostępnych ochronę przed pneumokokami.

Do programu zakwalifikowane zostały dzieci, które ukończyły 24 miesiące, urodzone odpowiednio w 2013, 2014, 2015 i 2016 roku zameldowane na stałe w Tarnobrzegu i zapisane do lekarza w placówce POZ działającej na terenie miasta Tarnobrzega.

Termin udzielenia świadczeń: od 19.10.2015 r. do 31.12.2018 r.

Podmiotami realizującymi program są:

1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nasze Zdrowie”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Sienkiewicza 67

2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ESKULAP”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Warszawska 378

3. Centrum Medyczne „PULS” Grupowa Praktyka Lekarska, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Targowa 5

4. Centrum Medyczne „PULS 1” Grupowa Praktyka Lekarska, 39-400 Tarnobrzeg, ul. 1 Maja 11

5. Praktyka Lekarska „MEDYK”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. 1 Maja 11

6. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „FAMILIA”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Sienkiewicza 67

7. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „TarMed”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Sienkiewicza 67

Wszelkich informacji dotyczących zasad przystąpienia do programu udziela placówka zdrowia do której należy dziecko.

4
Dodaj komentarz

3 Wątków komentarzy
1 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
3 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkaniec Tbg

Wpisałem w Google:”powikłania szczepionki pneumokoki” na trzecim miejscu znalazłem ciekawy artykuł, dający do myślenia. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się nieco więcej o szczepionkach polecam przeczytać artykuł do końca: http://dziecisawazne.pl/pneumokoki-szczepic-czy-nie/ Przytoczę kilka dłuższych cytatów:”Producenci szczepionki przeciw pneumokokom prowadzą agresywne kampanie reklamowe, stosując metodę zastraszania i szantażu emocjonalnego (sprowadzającego się mniej więcej do: „jeśli kochasz swoje dziecko, musisz kupić tę szczepionkę…”). Tymczasem zasadność oraz wydźwięk moralny tych kampanii zostały zakwestionowane przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego, których oburzyły techniki sprzedażowe, jakimi posługują się koncerny. Przykładem może być głośna akcja „Stop pneumokokom”. Jej patronem było między innymi (sic!) Centrum Zdrowia Dziecka… Czytaj więcej »

ja

Wszystko to kwestia indywidualnego przemyślenia, warto czy nie? Nie mogę się jednak zgodzić z ostatnim akapitem, a raczej nie w pełni:

„Największą jednak wątpliwość budzi fakt, że pneumokoki to powszechny składnik fizjologicznej flory komensalnej (pozostającej w symbiozie z naszymi organizmami). W stanie równowagi biologicznej nie tylko jest nieszkodliwy, ale wręcz pożyteczny.”

Istnieje bowiem wiele gatunków paciorkowców nieszkodliwych jak wyżej napisano, ale niektóre właśnie powodują m.in. zapalenia płuc, opon mózgowo- rdzeniowych.

mieszkaniec Tbg

Przeczytaj do końca artykuł. Pierwszy raz spotkałem się z tak sensownym wytłumaczeniem.

skład szczepionki

To również informacje z tego artykułu: W skład szczepionki 13-walentnej wchodzą m.in.: polisacharydy 13 szczepów pneumokoków białko nośnikowe CRM 197 (zmutowana toksyna błonicza, inhibitor syntezy białek indukujący toksyczność tkankową) fosforan glinu (aluminium) kwas bursztynowy (stosowany w przemyśle spożywczym jako wzmacniacz smaku, E363) polisorbat 80 (nazwa handlowa monooleinianu polioksyetylenosorbitolu E433. Emulgator wprowadzony do organizmu może wywołać ciężkie reakcje alergiczne, z anafilaksją włącznie. Prevenar 13 (taka sama częstość poszczególnych powikłań co po Prevenar 7) Działania niepożądanie (z ulotki): gorączka powyżej 39 st. C. (1/10 wstrzyknięć) senność, niespokojny sen, bezsenność, płacz utrata apetytu wymioty, biegunka (1/100) zaczerwienienie, obrzęk, stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia drgawki… Czytaj więcej »

Ikona

Czytaj również

Zobacz wszystko »

Nieodpłatna pomoc prawna, obywatelska i mediacja

Od dnia 1 stycznia 2020 r. w Tarnobrzegu, Gorzycach, Grębowie, Padwi Narodowej/Wadowicach Górnych, Nisku/Krzeszowie, Stalowej Woli, Bojanowie, Pysznicy, Zaklikowie, Radomyślu nad Sanem, Zaleszanach funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej pomocy obywatelskiej prowadzone przez Fundację „Masz Prawo”.

7 najlepszych książek o biznesie

Jak stworzyć przynoszący dobry zysk biznes? Jak prawidłowo zarządzać zespołem pracowników? I jak zostać liderem? Na powyższe pytania odpowiedzi szuka...