05.11 (czwartek) Witamina Jazz – LABORATORIUM

Na inaugurację Witaminy Jazz – jesiennego cyklu koncertów jazzowych w Sandomierzu zapraszamy już w czwartek 5 listopada 2015 roku o godzinie 19.00 do Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego przy ul. Zamkowej 12. Wystąpi legendarna formacja jazzowa – zespół LABORATORIUM.

Bilety na występ w cenie 15 złotych dostępne przed koncertem

Kolejne koncerty w ramach Witaminy Jazz 2015′ odbędą się w ostatni weekend listopada, szczegóły wkrótce na plakatach i serwisach internetowych: sandomierz.pl, esceka.pl.

Zespół LABORATORIUM – żywa legenda muzyki jazzowej w Polsce, formacja założona w Krakowie w 1970 roku. Na początku wspólnej działalności “zręcznie wymykali się wszelkim definicjom”. Janusz Grzywacz wspomina początki zespołu tak: “To, co graliśmy to nie był jazz. To, że ewentualnie może być to jazz – okazało się na warsztatach w Chodzieży.” [1971, warszaty prowadzone były przez muzyków kwintetu Tomasza Stańki]. Marek Stryszowski uważał, że zespół grał co prawda rocka, ale przynajmniej od czasu wyżej wymienionych warsztatów miał oryginalne, jazzowe spojrzenie na frazowanie. W 1973 roku Laboratorium zdobyło pierwszą nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą, w drugiej połowie lat 70-tych grupa współpracowała z Czesławem Niemenem i Tomaszem Stańko oraz wystąpiła na szeregu zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in. w San Sebastian oraz na Jazz Yatra w Bombaju (oba miały olbrzymi wpływ na muzyczny rozwój grupy, na tym ostatnim obok Laboratorium wystąpiły zespoły Niemena oraz Zbigniewa Namysłowskiego). Pod koniec lat 70-tych w Laboratorium grali byli muzycy Maanamu: Andrzej Mrowiec i Krzysztof Olesiński. W latach 1980-tych zespół zaczął regularnie korzystać z syntezatorów oraz z rewolucyjnego wówczas 16-krokowego sekwencera. Pod koniec pierwszego etapu działalności Laboratorium (do 1991 roku) zespół regularnie współpracował z Jarosławem Śmietaną. Reaktywacja grupy (w składzie Grzywacz, Stryszowski i Ścierański oraz nowi członkowie: gitarzysta Marek Raduli i perkusista Grzegorz Grzyb) nastąpiła w 2006 roku. W kolejnych latach zespół wystąpił na dziesiątkach festiwali jazzowych w kraju oraz zagrał transmitowany na żywo przez Program III Polskiego Radia koncert w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Laboratorium nagrało w sumie 11 płyt. Zespół do dzisiaj pozostaje inspiracją dla nowych pokoleń “poszukujących” jazzmanów.

Skład:
Janusz Grzywacz – leader, instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski – saksofony, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Grzegorz Grzyb – perkusja
Marek Raduli – gitara


Więcej info: www.laborka.eu

foto&info: Sandomierskie Centrum Kultury

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaro
7 lat temu

Czy nagłośnienie koncertu bedzie takie samo jak na „Nocnej zmianie bluesa”? Jeśli tak to ja dziękuję i zostaję w domu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content