Tarnobrzeg: Magistrat organizuje debatę poświęconą oświacie

W listopadzie w Tarnobrzegu odbędzie się debata oświatowa. – Przymierzamy się do reformy szkolnictwa, czego zapowiedzią był bon organizacyjny. Podczas debaty przedstawimy plany na funkcjonowanie miejskiej oświaty na najbliższe lata – zapowiada prezydent miasta Grzegorz Kiełb. Do udziału w debacie prezydent zaprasza przedstawicieli środowiska nauczycielskiego, związków zawodowych, wszystkich zainteresowanych tematem.

Podczas debaty poruszony zostanie między innymi temat strategii dla szkół zawodowych a także temat łączenia niektórych placówek. – Na uwadze mamy Szkołę Podstawową nr 9 i Szkołę Podstawową nr 10, przy których funkcjonują przedszkola. Wzajemne rozliczenia, kuchnia, energia powodują że płacimy większy VAT. By tego uniknąć planujemy połączyć te placówki w zespoły szkolno-przedszkolne – mówi Grzegorz Kiełb.

Rozmowy nie będą łatwe, bo i temat nie jest łatwy, a problemy narastały przez lata. Wydatki na oświatę każdego roku pochłaniają ok. 50 proc budżetu miasta, a mimo to zobowiązania oświatowe nie maleją. Wynoszą już blisko 24 mln zł.

– Chcemy w ciągu 2 lat „wyprostować” tarnobrzeską oświatę tak, by nie było zobowiązań – założenia władz miasta przedstawia prezydent. Jednocześnie zaznacza, że nie oznacza to wcale przesadnego oszczędzania na oświacie, co zresztą gwarantował w programie wyborczym.

– W tym roku, poza pieniędzmi zagwarantowanymi w budżecie, miasto przeznaczyło już 450 tys. zł na remonty, które w placówkach oświatowych nie były przeprowadzane przez 4 lata. Podczas wrześniowej sesji zdecydowano o przeznaczeniu na oświatę dodatkowych 250 tys. zł – 150 tys. zł na doposażenie przedszkoli, 100 tys. na kolejne remonty. Obecnie przygotowywane są projekty pod nową perspektywę na lata 2014 – 2020. W planach ujęto termomodernizację wymagających jej przedszkoli, gruntowną przebudowę przedszkoli nr 7 i 15, termomodernizację i przebudowę Gimnazjum nr 2, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz internatu przy „budowlance”. Liczymy, że wszystkie projekty zostaną zaakceptowane, a wtedy miasto może liczyć na dofinansowanie tych inwestycji w wysokości od 85 do nawet 95 proc. – mówi prezydent.

źródło: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x