W Tarnobrzegu odbyły się ćwiczenia Patrol-15

Około 100 osób – policjantów, strażaków oraz przedstawicieli innych służb ratowniczych wzięło udział w ćwiczeniach Patrol-15. Scenariusz przewidywał przećwiczenie akcji ratowniczej w przypadku skażenia chemicznego.

Główna część ćwiczenia odbyła się na terenie zakładów chemicznych „Siarkopol” w Tarnobrzegu. Scenariusz zakładał wyciek amoniaku z rozszczelnionego zbiornika. W wyniku skażenia chemicznego śmierć poniosły 22 osoby, a 8 zostało rannych.

Patrol-15 to ćwiczenie instytucji tworzących krajowy system wykrywania skażeń i alarmowania (KSWSiA). Centrum dyspozycyjne ćwiczenia, gdzie są zbierane i przetwarzane informacje z całego kraju, znajduje się w wojskowym Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń w Warszawie. Swoje stanowiska mają tam przedstawiciele wszystkich służb, a dane spływają także do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Ćwiczenia Patrol-15 trwają kilka dni, odbywają się w różnych regionach Polski i obejmują sześć elementów. Trzy są związane ze skażeniami chemicznymi, dwa z promieniotwórczymi, jeden ze scenariuszy przewiduje zagrożenie typu biologicznego, związanego z wysoce zaraźliwą chorobą.

foto&źródło: Policja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content