Urząd wysokiej jakości

Systemy zarządzania i certyfikacja ISO 9001 kojarzymy głównie z przedsiębiorstwami. Warto jednak pamiętać, że certyfikaty dotyczące systemu zarządzania jakością przyznawane są również jednostkom administracji publicznej. Jakie korzyści może mieć urząd z przejścia przez proces certyfikacji ISO 9001? Co podlega kontroli? Kto dokonuje audytu? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź poniżej.

PO CO ISO?

Normy ISO określają jak powinny przebiegać różne procesy w organizacji. Wprowadzenie systemu zarządzania jakością może przynieść administracji publicznej wiele korzyści. Po pierwsze  pozwala zmniejszyć koszty oraz podnieść poziom zadowolenia klientów, co nadal stanowi problem w wielu urzędach. Poza tym wprowadzenie norm pomaga w optymalizacji mechanizmów panujących w urzędzie oraz zwiększa efektywność i skuteczność wszystkich działań, między innymi zarządzania czynnikami ryzyka.

JAK WYGLĄDA PROCES CERTYFIKACJI?

Po podjęciu decyzji o certyfikacji  ISO 9001 należy przeprowadzić audyt wstępny. Warto, aby przeprowadziła go wyspecjalizowana firma zewnętrzna. Dobrze przeprowadzona wstępna ocena pracy urzędu często pozwala w zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy w całym procesie certyfikacji. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Jakością. Jego obowiązkiem będzie przygotowanie harmonogramu prac i czuwanie nad przebiegiem całego procesu. Następny etap to przeszkolenie pracowników (łącznie z kadrą kierowniczą) z zakresu wprowadzanej normy. Po określeniu kluczowych dla systemu zarządzania jakością procesów można przejść do opracowania procedur i instrukcji. Uwieńczeniem pracy jest wydanie Księgi Jakości. Mając opracowany ten dokument można przeprowadzić jeszcze audyt wewnętrzny, a następnie zgłosić się do jednostki certyfikującej.

KTO ZAJMUJE SIĘ CERTYFIKACJĄ?

Audyt jest wykonywany przez niezależne jednostki certyfikujące, które posiadają odpowiednią akredytację (czyli są do tego uprawnione). Mogą to być organizacje polskie, jak również międzynarodowe. Pełen wykaz organizacji certyfikujących można znaleźć na wielu stronach internetowych. Jeśli kontrola przebiegła pozytywnie urząd otrzymuje dokument potwierdzający zgodność z wymogami normy ISO 9001.

materiał partnera

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content