„Dobre Miejsce” z Alfredówki z ekocertyfikatem Blisko Natury

Po raz pierwszy w Polsce obiektom turystyki wiejskiej, w szczególności gospodarstwom agroturystycznym posiadającym specjalistyczną ofertę w zakresie turystyki przyrodniczej, przyznane zostały ekocertyfikaty Blisko Natury. W prestiżowym gronie 36 agroturystyk z całej Polski, znalazło się  gospodarstwo agroturystyczne „Dobre Miejsce”, położone we wsi Alfredówka, w gminie Nowa Dęba.

Certyfikat został przyznany na dwa lata kalendarzowe tj. 2016 i 2017. Kapituła „Blisko Natury” postawiła przed agroturystykami wysokie wymagania. Należało spełnić kilkadziesiąt kryteriów ekologicznych, między innymi korzystać ze źródeł energii odnawialnej, gromadzić deszczówkę, prowadzić aktywny recykling odpadów i wyposażyć budynek w urządzenia energooszczędne. Najważniejsza jednak była oferta przygotowana przez agroturystyki, stawiająca na bezpośredni kontakt z przyrodą i turystykę zrównoważoną. Każda z agroturystyk przygotować musiała specjalne pakiety przyrodnicze dla swoich gości.

DOBRE MIEJSCE

Dobre Miejsce to agroturystyka otwarta na ludzi i ich pomysły, oferująca spokój i sielskość wsi, Dobre Miejsce, otoczone obszarami Natura 2000 udostępnia swoim gościom rowery i pomaga w organizacji spływów kajakowych w okolicy. W ich ofercie warsztatowej są między innymi plenery fotografii przyrodniczej, cykle warsztatów zielarskich i odosobnienia w bliskim kontakcie z przyrodą. Każdy z gości może też poznać z bliska rodzimą rasę owiec – wrzosówki, bo Dobre Miejsce to również ich dom. Współpracują z Centrum Natura 2000 w Tarnobrzegu, fotografami przyrodniczymi i przyrodnikami.

Turyści najczęściej wybierają: przemierzanie Puszczy Sandomierskiej czy czatowanie na ptaki nad stawami w Budzie Stalowej są to mocne elementy oferty turystycznej. W roku 2016 wystartuje w gospodarstwie zagroda edukacyjna Kurza Twarz z programami dla dzieci i młodzieży : o rodzimych rasach zwierząt, o bioróżnorodności łąk, oraz o tropieniu zwierząt dzikich.

Aktualną ofertę „Dobrego Miejsca” można znaleźć tutaj

EKOCERTYFIKAT RÓWNIEŻ DLA AGROTURYSTYKI CHUTOR GORAJEC

 Obok Dobrego Miejsca, z województwa podkarpackiego ekocertyfikat otrzymała również agroturystyka Chutor Gorajec, która ma kilka ciekawych propozycji w ramach turystyki wiejskiej, są to m.in.: rajd z zielarzem i znawca przyrody Zbigniewem Blizińskim po okolicznych lasach i łąkach; obserwacje ptaków nad leśnymi stawami (specjalne ścieżki przyrodnicze zostały opracowane przez znanego ornitologa Krzysztofa Monastyrskiego). Dzięki akcji społecznej Chutor zebrał 10 rowerów, na których wiosną wyruszą ekopatrole na warsztaty ornitologiczne. Ośrodek znajduje się na szlaku GreenVelo i ma wszelkie udogodnienia dla turystów poruszających się rowerami: stojaki na rowery, narzędzia do naprawy itd.

info: Rozwój Lokalny Nowa Dęba

foto: Dobre Miejsce

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content