12 dzieci podtrutych chlorem na basenie w Tarnobrzegu

Dwanaścioro dzieci podtruło się chlorem dzisiaj, na basenie w Tarnobrzegu. Niebezpieczne stężenie chloru pojawiło się na basenie najprawdopodobniej w wyniku błędu firmy przeprowadzającej naprawę instalacji jacuzzi.

– Rano przyjechała do nas firma która miała usunąć usterki które zostały stwierdzone po wykonaniu nowej instalacji jacuzzi. Firma ta miała odłączyć wszystkie elementy, jacuzzi z sieci, odłączyć chemię, spuścić wodę z filtra oraz zbiornika przelewowego, ponieważ mieli pod niecką wklejać nowe zawory – wyjaśnia Marcin Krzyżek, kierownik d/s technicznych. – Firma ta poinformowała nas, że to zrobiła i odjechali, stwierdzając że wrócą jak woda sobie zejdzie z rur, z instalacji, bo do klejenia tych zaworów one muszą być suche – dodaje.

Wszystko wskazuje jednak na to, że pracownicy firmy która miała usunąć usterki w instalacji jacuzzi, nie dopatrzyli wszystkich szczegółów. – Dzisiaj przed godziną 11 dostałem informacje, że coś śmierdzi na pływalni, zaczęliśmy szukać przyczyny, stwierdziliśmy, że nie została odłączona instalacja do dozowania chloru – wyjaśnia kierownik Krzyżek.

Pracownicy niezwłocznie odłączyli instalację, w międzyczasie nastąpiła ewakuacja 28 dzieci w wieku 6-7-8 lat, ze szkoły podstawowej nr 3, które w tym czasie w ramach lekcji nauki pływania znajdowały się na basenie. Dwanaście dzieci z objawami podtrucia chlorem trafiło do szpitala. Jak dowiedzieliśmy się, dzieci nie potrzebowały hospitalizacji, po konsultacjach lekarskich mogły wrócić do domu.

– Według naszych pomiarów stężenie chloru wynosiło 46 mg/m3 a dopuszczalna wartość to 1,5 mg/m3 – mówi młodszy brygadier Jacek Widuch, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. – W tej chwili 2 zastępy straży pracują na miejscu, wentylują basen do momentu aż to stężenie ustąpi – dodaje.

Funkcjonariusze Policji, wspólnie z przedstawicielami innych służb będą wyjaśniać przyczyny zdarzenia, ustalać będą również czy pracujące tam osoby miały uprawnienia do wykonywania czynności związanych naprawą urządzenia. Art. 163 kodeksu karnego mówi, że kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać: rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

źródło: własne, Policja

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mirko
4 lat temu

warto ocenic obsługe na Basenie w Tarnobrzegu.

http://www.infobasen.pl moze to zmusi do powaznego traktowania klienta

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x