Na czym polega ubezpieczenie All risk w AC?

Ubezpieczając swój samochód w ramach ubezpieczenia AC, kierowca powinien dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zwłaszcza te dotyczące wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto wykupić przy tym ubezpieczenie typu All risk i zapewnić sobie pełną ochronę ubezpieczeniową. Na czym to polega?

CZYM JEST UBEZPIECZENIE ALL RISK?

Pojęcie All risk odnosi się nie tylko do ubezpieczeń komunikacyjnych autocasco, ale również do innych ubezpieczeń mienia. Jest to określenie definiujące szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej, którą na rzecz klienta świadczy towarzystwo ubezpieczeniowe. W dosłownym tłumaczeniu mamy tu do czynienia z formułą ubezpieczenia od wszystkich możliwych ryzyk.

UWAGA!

Wbrew nazwie, ubezpieczyciele w OWU polisy AC zawierają wyłączenia swojej odpowiedzialności. Żadne z ubezpieczeń AC nie przyniesie klientowi wypłaty odszkodowania, jeśli do zdarzenia ubezpieczeniowego doszło np. pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, jakie zażył kierowca.

UBEZPIECZENIE SAMOCHODU W FORMULE ALL RISK

Zakres ubezpieczenia może być sformułowany w postaci ryzyk nazwanych lub wyżej wspomnianego all risk. Ryzyka nazwane oznaczają, że jasno określone sa zdarzenia, za które ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność. Jeżeli wydarzy się cos innego, niż zdarzenia wymienione w OWU, wówczas nie otrzymamy odszkodowania. All risk oznacza, że ubezpieczeniem objęte są wszystkie ryzyka, nawet te najbardziej nieprawdopodobne, jak np. pogryzienie tapicerki przez psa. W obydwu wariantach ważne są jednak wyżej wspomniane katalogi wyłączeń, czyli sytuacje w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za to zdarzenie.   Umowa ubezpieczenia All risk zapewni w przypadku polisy AC wypłatę odszkodowania za wszystkie szkody, które mogą się wydarzyć, nawet najbardziej nieprawdopodobne, a które nie zostały wyraźnie wyłączone z zakresu ubezpieczenia.

Ku zadowoleniu klientów w Polsce, coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferując ubezpieczenie auta, gwarantuje opcję All risk, czego przykładem są Warta, Proama, HDI Asekuracja i PZU. Najczęściej casco All risk można wykupić tylko dla pojazdów w wieku do 10-11 lat. W takim przypadku klient zyskuje ochronę od wszystkich zdarzeń losowych, których skutkiem jest zniszczenie, kradzież lub uszkodzenie ubezpieczonego samochodu. Autocasco All risk na ogół sprzedawane jest w pakiecie z obowiązkowym OC, ale można również znaleźć firmy, które sprzedadzą nam je samodzielnie..

Opcja All risk w ubezpieczeniu samochodu jest korzystna dla klienta, ale chcąc zapewnić sobie jak najpełniejszą ochronę zawsze przed podpisaniem polisy ubezpieczeniowej sprawdźmy, czy rzeczywiście obejmuje ona ryzyka, na których najbardziej nam zależy.

Zobacz też: Musisz wykupić polisę ubezpieczeniową? Wypróbuj gotowe rozwiązania

materiał partnera