Rynek pierwotny czy wtórny – na co się zdecydować?

Własne mieszkanie to ważna decyzja – zakupienie nieruchomości to spory wydatek, dlatego też powinna być ona idealnie dopasowana do oczekiwań kupującego. Jedną z pierwszych decyzji przy poszukiwaniu mieszkań jest ta dotycząca jego pochodzenia – może być to rynek pierwotny lub rynek wtórny. Czym się różnią i na co warto się zdecydować?

MIESZKANIA Z RYNKU PIERWOTNEGO

Są to realizowane przez deweloperów nowe mieszkania – Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin i w wielu innych miastach w Polsce są one dostępne od ręki lub też można kupić je jeszcze w trakcie realizacji.

Główną zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że są one nowe – nikt wcześniej w nich nie mieszkał, są one świeżo wykończone, zwykle znajdują się w nowocześnie wyposażonych budynkach z bezpiecznymi windami, podziemnymi parkingami, monitoringiem. Są budowane zgodnie z najnowszymi technologiami, dzięki czemu są też tańsze w eksploatacji.

Są też i wady – najważniejszą z nich jest w wielu przypadkach lokalizacja nowych osiedli mieszkaniowych. Niestety, zwykle budowane są one na obrzeżach miast, z gorszym dojazdem do centrum, bez dostępu do infrastruktury, na przykład sklepów, szkół. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze przy sprawdzaniu ofert warto zwrócić na to uwagę.

MIESZKANIA Z RYNKU WTÓRNEGO

To mieszkania „z drugiej ręki” – już wybudowane, często wykończone i wyposażone, gdy sprzedawca chce sprzedać je ze sprzętem. Dużo zależy przy tym od stanu technicznego mieszkania, ponieważ w przypadku, gdy nie jest on zbyt dobry, w najbliższym czasie czekać cię może dużo wydatków – ponadto trzeba pamiętać o tym, że w starszych budynkach opłaty na fundusz remontowy mogą być spore. Poza tym wielu kupujących wykonuje remonty po to, aby mieszkania wyglądały lepiej, gdy poprzedni właściciel nie miał zbyt dobrego dla nich gustu.

Plusem jest na ogół dobra lokalizacja, a ponadto przy istniejących już mieszkaniach dostępne są różne sklepy, punkty usługowe czy szkoły i przedszkola.

Gdy chodzi o ceny, co ciekawe, zwykle są one podobne. Na co zatem warto się zdecydować? Tutaj decyzję trzeba już podjąć samodzielnie!

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Największy sukces 2015 roku
4 lat temu

Porażka Bula w wyborach to najlepsze co moglo sie stac w 2015 roku dla Polski wiec nie byla to porazka a sukces Polaków , że go odsuneli od wladzy !

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x