Cyrk bez zwierząt w Tarnobrzegu? Prezydent Kiełb: „Nie zastanawialiśmy się nad tym”

Bielsko Biała, Mława, Słupsk, Śrem, Wrocław, Poznań, Kołobrzeg, Łódź – to część polskich miast, których władze postanowiły zakazać wstępu cyrkom, w których występują tresowane zwierzęta. W Tarnobrzegu taki zakaz nie obowiązuje i raczej nie zanosi się na to, by ta kwestia była w ogóle rozpatrywana.

– Szczerze mówiąc, nie zastanawialiśmy się nad tym – mówił dziś prezydent. – Jeżeli cyrk ze zwierzętami przyjedzie, to prezydent nie będzie jak Rejtan rozdzierał szat i blokował cyrku na rogatkach – dodał.

„CYRK JEST ŚMIESZY, NIE DLA ZWIERZĄT”

Zakaz widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt obowiązuje w 15 krajach, dzięki staraniom organizacji ekologicznych i miłośników zwierząt. Według nich, dla zwierząt cyrk jest źródłem niewyobrażalnych cierpień.

„ Zwierzęta w cyrkach przebywają często w obcym dla nich klimacie, oderwane są od stada i pozbawione możliwości nawiązywania właściwych dla nich relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Przetrzymywane są w stalowych klatkach, które opuszczają tylko na czas występów. Co więcej, są nieustannie przewożone z miejsca na miejsce, co staje się dla nich źródłem dodatkowego stresu. Standardową techniką szkolenia zwierząt cyrkowych jest stosowanie kar cielesnych – nikt bowiem nie zmusiłby inaczej słonia, aby stanął na głowie. Zwierzęta są silne, więc do ich kontroli wykorzystuje się środki pełne przemocy i leki uspokajające. Ponieważ tresura odbywa się poza zasięgiem wzroku publiczności, prawda o jej przebiegu pozostaje większości nieznana widzom. Pod płaszczykiem edukacji pokazuje się dzieciom uwięzione, zachowujące się wbrew własnej naturze, ośmieszone zwierzęta. Widok kręcącego się w klatce jak w hipnotycznym transie czy kiwającego się godzinami zwierzęcia – co świadczy o chorobach psychicznych z braku przestrzeni i możliwości ruchu – jest nagminny. Sytuacje obserwowane podczas występów nie oddają w pełni bólu i cierpienia zwierząt, jakie mają miejsce między występami, podczas tresury i dalekiego transportu”

PETYCJA DO PREZYDENTA TARNOBRZEGA

Jeśli chcesz aby tarnobrzeski samorząd jednak rozważył kwestię zakazu wstępu do miasta cyrku ze zwierzętami, możesz podpisać stosowną petycję, przygotowaną przez Olgę Maj oraz Tarnobrzeskie Stowarzyszenie ,,Chrońmy Zwierzęta” . Petycja znajduje się tutaj

foto: Piotr Morawski

video: Empatia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x