Wkład własny – czy zawsze konieczny?

Rozważasz zakup mieszkania? Rekomendacja S zrewolucjonizowała rynek kredytów hipotecznych. Dziś nie obejdzie się bez wkładu własnego. Co, jeżeli nie stać cię na pokrycie opłaty tytułem wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny to produkt znajdujący się w ofertach wszystkich banków działających na polskim rynku. Jeszcze kilka lat temu udzielenie takiego kredytu zależało wyłącznie od tego, czy zainteresowany klient miał zdolność kredytową. Dziś obowiązuje Rekomendacja S, zgodnie z którą każdy konsument starający się o kredyt hipoteczny musi posiadać wkład własny.

ILE MUSISZ MIEĆ?

Wysokość wkładu własnego zależy od wartości nieruchomości i roku, w którym klient podpisuje umowę. W 2014 r. wkład własny wynosił 5% wartości nieruchomości, rok później było to już 10%. Od 1 stycznia 2016 r. klienci muszą dysponować wkładem własnym w wysokości 15%.

Jeśli chcesz poznać wstępną kalkulację kosztów, wykorzystaj kalkulator kredytu hipotecznego – finanse.rankomat.pl. Przykładowo osoby chcące zakupić mieszkanie po cenie rynkowej 250 000 zł muszą posiadać wkład własny w wysokości 37 500 zł. Co w sytuacji, jeżeli nie dysponują taką kwotą? Czy są inne rozwiązania akceptowane przez bank?

WKŁAD WŁASNY TO NIE TYLKO GOTÓWKA

Konsumenci zainteresowani zakupem nieruchomości powinni wiedzieć, że nie muszą posiadać wkładu własnego w gotówce – dopuszczalne są inne rozwiązania. Jakie? Do najpopularniejszych należą zakup ubezpieczenia i ustanowienie blokady na rachunku bankowym prowadzonym na rzecz kredytobiorcy. Komisja Nadzoru Finansowego wskazała, że zabezpieczenie mogą stanowić również środki, które kredytobiorca zebrał na kontach IKE i IKZE (odpowiednio: indywidualne konto emerytalne i indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego).

Zabezpieczeniem kredytu mogą być również papiery wartościowe, a konkretnie zastaw, jakiego się na nich dokonuje. Ten rodzaj zabezpieczenia nie jest jednak popularny, bo stosunkowo niewielka część potencjalnych kredytobiorców ma dostęp do takich produktów finansowych.

NEGOCJUJ MARŻĘ POBIERANĄ PRZEZ BANK

Jeżeli wciąż szukasz idealnego kredytu, to możesz sprawdzić, który kredyt online na Rankomat.pl uchodzi za najlepszy. Jeżeli zaś znalazłeś dobry kredyt, ale narzekasz na wysokość wkładu własnego, to powinieneś wiedzieć, że taka sytuacja ma również swoją dobrą stronę – masz solidne podstawy do tego, by negocjować marżę naliczaną przez bank. Jeżeli podejdziesz do tematu profesjonalnie, to w twoim portfelu może zostać okrągła suma. Inaczej mówiąc, choć wkład własny jest wymagany, fakt ten wcale nie działa na niekorzyść klientów.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x