Tarnobrzeg: 950 pożarów, straty na kwotę ponad 9 mln – strażacy podsumowali miniony rok

9 099 000 zł wyniosły straty popożarowe powstałe na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego w 2015 roku natomiast wartość uratowanego mienia oszacowano na kwotę 18 668 000 tys. zł. Poniżej prezentujemy informacje Informacja Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu dotyczącą zdarzeń powstałych na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego oraz sprzętu ratowniczo-gaśniczego pozyskanego w 2015 r.

STATYSTYKA ZDARZEŃ  – WZROST POŻARÓW W STOSUNKU DO 2014 ROKU

W 2015 roku na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego zanotowano ogółem 1410 zdarzeń, w tym 950 pożarów oraz 415 miejscowych zagrożeń. W 45 przypadkach jednostki straży pożarnej wzywane były do alarmów fałszywych. Z analizy ilościowej powstałych zdarzeń wynika, że pożary stanowiły 68 % ogólnej ich liczby, miejscowe zagrożenia 29 %, natomiast alarmy fałszywe 3 %.

W porównaniu do 2014 roku odnotowano wzrost ilości pożarów o 207, natomiast ilość miejscowych zagrożeń, czyli działań związanych z usuwaniem klęsk żywiołowych, awarii, katastrof technicznych, chemicznych i ekologicznych zmniejszyła się o 29. Najwięcej pożarów powstało na terenie Tarnobrzega – 273, co stanowi wzrost o 16 w stosunku do 2014 roku. W mieście i gminie Baranów Sandomierski powstało 124 pożary – wzrost o 31, w gminie Gorzyce 196 – wzrost o 78, w gminie Grębów 170 – wzrost o 45, w mieście i gminie Nowa Dęba 187 – wzrost o 37.

Najczęściej pożary wybuchały w obiektach związanych z rolnictwem i uprawami rolnymi – 703, w lasach – 65 oraz w budynkach mieszkalnych – 56. Największą ilość pożarów w stosunku do pozostałych miesięcy ubiegłego roku odnotowano w miesiącu marcu – 252.

Jak wynika ze statystyk, przyczyną ponad 90% pożarów były podpalenia oraz nieostrożność osób dorosłych i dzieci przy posługiwaniu się otwartym ogniem.

W minionym roku, w działaniach ratowniczo – gaśniczych udział wzięło łącznie 9859 strażaków, w tym: 3925 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 5252 strażaków jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych należących do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego oraz 661 strażaków jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych nie należących do systemu. Podczas działań użyto łącznie 2215 samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych.

Straty popożarowe powstałe na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego w 2015 roku wyniosły 9 099 000 zł., natomiast wartość uratowanego mienia oszacowano na kwotę 18 668 000 tys. zł.

NAJWIĘKSZE AKCJE STRAŻACKIE W 2015 ROKU

Pożar salonu samochodowego w Tarnobrzegu

6 lutego 2015 roku doszło do pożaru budynku przy ul. Sienkiewicza w Tarnobrzegu, w którym mieścił się salon samochodowy. W momencie przybycia na miejsce pierwszych zastępów, pożarem objęta była wschodnia część pierwszego piętra obiektu, w której znajdowały się pomieszczenia magazynowe. W pierwszej fazie działań strażacy podali prąd wody z drabiny samochodowej do wnętrza pomieszczeń objętych pożarem. Podjęto także próbę gaszenia pożaru wewnątrz budynku, jednak silny wiatr oraz łatwopalne materiały przechowywane na piętrze budynku spowodowały gwałtowny rozwój pożaru na całą kondygnację. Wspólnie z pracownikami salonu samochodowego strażacy przeprowadzili ewakuację samochodów znajdujących się w obiekcie oraz na parkingu przy budynku.

W bezpieczne miejsce przemieszczono łącznie 22 samochody. Z płonącego budynku ewakuowano również 200 litrów benzyny oraz 180 litrów oleju silnikowego. Na miejsce pożaru zadysponowano dodatkowe siły i środki w celu zapewnienia ciągłości oraz skuteczności podawania środków gaśniczych. W działaniach wzięły udział pojazdy specjalistyczne z powiatów ościennych, w tym drabina samochodowa z JRG Stalowa Wola, podnośnik hydrauliczny z JRG Mielec, samochód specjalistyczny do obsługi sprzętu ochrony dróg oddechowych z JRG Łańcut oraz samochód z zapasem środka pianotwórczego z JRG Dębica.

Zgromadzone na miejscu siły i środki pozwoliły na podjęcie skutecznych działań gaśniczych, które doprowadziły do zlokalizowania, a następnie ugaszenia pożaru. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku zostały ewakuowane w bezpieczne miejsce. Na miejsce pożaru przybył zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jan Ziobro. W działaniach ratowniczo-gaśniczych, które potrwały ponad 6 godzin, uczestniczyło łącznie 18 zastępów straży pożarnych, w tym 13 PSP – 32 strażaków oraz 5 OSP – 22 strażaków.

Wypadek drogowy w Chmielowie

25 maja 2015 roku na drodze krajowej nr 9 w Chmielowie doszło do zderzenia samochodu ciężarowego Scania z osobowym busem Renault. W wyniku zderzenia dwie osoby
z samochodu osobowego poniosły śmierć na miejscu, pozostałych dwóch pasażerów opuściło pojazd o własnych siłach, natomiast kierujący samochodem ciężarowym został uwięziony wewnątrz kabiny.

Strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do poszkodowanego kierowcy Scanii, który następnie został ewakuowany i przekazany zespołowi PRM. Z pojazdu został uwolniony również kierujący busem, u którego w momencie przyjazdu na miejsce stwierdzono zgon. Dwóch pasażerów samochodu osobowego oraz kierujący ciężarówką zostali zaopatrzeni przez służby medyczne i przewiezieni do szpitala. Do momentu zakończenia działań ruch na drodze został całkowicie zablokowany. W działaniach ratowniczych, które zakończyły się o godz. 13:55 uczestniczyło 6 zastępów PSP i 1 zastęp OSP – łącznie 25 strażaków.

 Eksplozja w zakładzie na terenie TSSE

20 października 2015 roku na terenie jednego z zakładów w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej doszło do eksplozji. Siła eksplozji spowodowała uszkodzenie ścian oraz częściowe zerwanie dachu budynku, w którym prowadzona była produkcja. Wybuch spowodował również powstanie pożaru w jednym z pomieszczeń budynku. W pierwszej fazie działań przystąpiono do gaszenia pożaru z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń pod kątem obecności osób poszkodowanych. W momencie eksplozji w pomieszczeniu produkcyjnym znajdowało się 7 osób – 3 z nich nie odniosły żadnych obrażeń,1 z niegroźnymi obrażeniami została zaopatrzona przez zespół PRM na miejscu, a 3 osoby zostały przewiezione do szpitala.

Materiały stosowane w procesie produkcyjnym zakładu uniemożliwiały zastosowanie do gaszenia wody, w związku z czym na miejsce zadysponowano ciężki proszkowy samochód gaśniczy z KP PSP Leżajsk. Na miejscu zdarzenia obecny był Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu st. bryg. Andrzej Babiec. W działaniach trwających 3,5 godz. uczestniczyło 9 zastępów straży pożarnych – łącznie 25 strażaków.

Wypadek drogowy w Zabrniu

22 października 2015 roku na drodze powiatowej w Zabrniu samochód osobowy VW Golf zjechał do rowu, a następnie uderzył czołowo w drzewo. Po dojechaniu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że pojazdem podróżowało 5 osób, natychmiast przystąpiono do ewakuacji poszkodowanych z pojazdu. Po ewakuacji każdą z osób przekazywano zespołom ratownictwa medycznego. Kierowca samochodu, mimo reanimacji prowadzonej przez zespół PRM zmarł na miejscu, natomiast 4 pozostałe osoby z poważnymi obrażeniami zostały zabrane do szpitali.

Podczas działań ratowniczych na miejsce zdarzenia przybył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którym przetransportowano do szpitala jedną z osób. W działaniach ratowniczych, które potrwały około 3,5 godz. wzięło udział 5 zastępów straży pożarnych – 15 strażaków.

WAŻNIEJSZY SPRZĘT POZYSKANY W 2015 ROKU

Mając na uwadze utrzymanie na właściwym poziomie stanu zaplecza technicznego oraz wyposażenia materiałowo-technicznego w roku 2015 na potrzeby Komendy i podległych JRG zakupiono szereg środków technicznych i sprzętowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje zakup i pozyskanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego, w tym m. in.:

–  średni samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją ratownictwa drogowego 2,5/25 marki Renault D 14 MED. Samochód zakupiony został przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie w ramach projektu „Zakup samochodów specjalnych ratownictwa wysokościowego, wodnego, technicznego i ochrony dróg oddechowych dla jednostek ratowniczo-gaśniczych komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej woj. podkarpackiego” za kwotę – 853 200,00 zł. Przekazany do użytkowania w tut. Komendzie w październiku 2015 roku.

– lekki samochód specjalny ratownictwa wodnego, z napędem 4×4 marki Mercedes-Benz Sprinter. Samochód zakupiony został przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych” za kwotę – 536 000,00 zł. Przekazany do użytkowania w tut. Komendzie w sierpniu 2015 roku.

– lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy marki Ssang Yong 2,0 D 5AT 4WD. Samochód zakupiony został przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie w ramach projektu „Zakup samochodów specjalnych ratownictwa wysokościowego, wodnego, technicznego i ochrony dróg oddechowych dla jednostek ratowniczo-gaśniczych komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej woj. Podkarpackiego” za kwotę 294 408,00 zł. Przekazany do użytkowania w tut. komendzie we wrześniu 2015 roku.

– transporter – amfibijny pojazd gąsiennicowy z przyczepą marki Sonovero Gamma 1000. Pojazd zakupiony został przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych” za kwotę – 153 036,00 zł. Przekazany do użytkowania w tut. komendzie we wrześniu 2015 roku

Informację sporządził: mł. bryg. Jacek Widuch, Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu

foto: archiwum

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał Bażant
7 lat temu

Drobne sprostowanie, pożar salonu Tares Motor miał miejsce 16.02.2015, a nie jak Państwo piszecie 06.02.2015. Może to drobnostka, ale dla wielu osób jest to bardzo ważna data.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content