Samochód po zimie – przegląd i konserwacja

Wiosenne porządki dotyczą nie tylko mieszkania. Wraz ze zmianą pory roku dobrze właściwe przygotować auto do nowego sezonu oraz przeprowadzić zabiegi konserwacyjne. Przegląd najlepiej zacząć od tego, co widoczne jest gołym okiem, czyli przede wszystkim sprawdzić stan karoserii, następnie wszystkich układów, zawieszenia, podwozia. Wnętrze auta, różnego rodzaju płyny i zbiorniki zostawiamy na koniec.

ZMIANA OPON

Przygotowanie samochodu do wiosny wiąże się przede wszystkim ze zmianą opon na letnie. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe należy umyć, wysuszyć, zabezpieczyć specjalnym środkiem do konserwacji opon, aby przedłużyć ich żywotność i schować w bezpiecznym miejscu do następnego sezonu. Jeżeli stare opony nie nadają się już do bezpiecznej jazdy, warto wcześniej zaopatrzyć się w opony letnie. Wyprzedaż opon letnich często organizowana jest pod koniec sezonu, dlatego kupowanie wtedy nowych opon może okazać się dobrą inwestycją. Oczywiście pod warunkiem, że mamy je gdzie przechowywać. Oszczędzimy wówczas również czas, który spędzimy czekając w długich kolejkach w serwisach opon, które zaczynają się wraz z nastaniem cieplejszych dni na początku marca.

MYCIE AUTA I PRZEGLĄD

Aby właściwie ocenić stan zewnętrzny auta najlepiej je dokładnie umyć. Wówczas zauważymy ewentualne rysy, które warto zabezpieczyć ponieważ mogą z czasem doprowadzić do korozji lakieru. Na rynku dostępna jest cała gama preparatów pomocnych w takich sytuacjach. Przy okazji mycia i konserwacji karoserii należy sprawdzić stan wycieraczek oraz świateł. Samochód po zimie należy umyć również pod spodem. Podwozie i wnęki nadkoli narażone są szczególnie na działanie piasku, soli oraz błota pośniegowego, przez co może dochodzić do zatarć i korozji. Warto również sprawdzić czy wnęka koła zapasowego nie pokryła się osadem z soli lub rdzą. Układ hamulcowy jest jednym z najgorzej znoszących zimę. Dlatego podczas wymiany opon warto przyjrzeć się przewodom hamulcowym – czy nie uległy korozji. Na niskie temperatury oraz sól drogową mało odporne są tez amortyzatory. Czujniki układów bezpieczeństwa znajdujące się przy kołach są szczególnie narażone na uszkodzenia w wyniku obtłukiwania o bryły lodu i śniegu. Dlatego je również trzeba dokładnie wyczyścić i sprawdzić ich stan.

PŁYNY EKSPLOATACYJNE I CZYSZCZENIE WNĘTRZA AUTA

Olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, olej układu wspomagania powinny zostać uzupełnione lub całkowicie wymienione, natomiast filtry dokładnie sprawdzone. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek wycieki lub nieszczelności trzeba je jak najszybciej naprawić. Do zimowego płynu do spryskiwaczy można dodać trochę wody, ponieważ w wyższych temperaturach mocne stężenie substancji czyszczących nie jest konieczne. Porządki wewnątrz auta – szczególnie, gdy wykonujemy je samodzielnie – wiosną są o wiele przyjemniejsze niż zimą. Warto dokładnie umyć i odkurzyć tapicerkę, siedzenie i obicia. Umyć wycieraczki i ogumienia, które po zimie mogą mieć nieestetyczne zacieki z soli drogowej.

Artykuł został przygotowany przez agencję seo.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x