Tarnobrzeg: Pobiegli Tropem Wilczym. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych (fotoreportaż)

Około 40 tysięcy ludzi w ponad 160 miastach w Polsce i zagranicą wzięło udział w dzisiejszym Biegu Tropem Wilczym, upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Po raz pierwszy bieg pamięci odbył się również w Tarnobrzegu.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Głównym organizatorem akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Do wspólnego biegania tarnobrzeżan zaprosiło Publiczne Gimnazjum Katolickie. Zgodnie z tradycją, bieg odbył się na symbolicznym dystansie 1963 metrów, jako hołd dla ostatniego partyzanta, Józefa Franczaka pseudonim „Laluś”, który poległ właśnie w 1963 roku.

Podczas biegu ulicami miasta, uczestnicy złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobie kapitana Józefa Sarny, pod pomnikiem Władysława Jasińskiego „Jędrusia” oraz Hieronima Dekutowskiego, gdzie dodatkowo program patriotyczny zaprezentowała młodzież z tarnobrzeskich szkół katolickich. Po zakończeniu biegu uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale.

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x