Tarnobrzeg: Uczniowie stworzyli 50 książek dotykowych

Około 50 książek dotykowych powstało w ramach konkursu na książkę dotykową dla niewidomych i niedowidzących dzieci zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu. Zwieńczeniem konkursu jest wystawa książek prezentowana w bibliotece.

Na wystawie prezentowane są jedyne w swoim rodzaju książki, będące wytworem pomysłów artystycznych uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Jedne książki drukowano trójwymiarowo (za pomocą druku 3D) – w czytelni biblioteki, natomiast inne wykonano z materiałów o różnej fakturze tak, aby pomóc dzieciom z dysfunkcją wzroku rozwijać zmysł dotyku, który musi zastąpić im wzrok podczas czytania i pozwala wyobrazić otaczający ich świat. Ilustracje zostały uzupełnione o podpisy alfabetem Braille’a.

Książki będą służyły jako pomoce dydaktyczne rodzicom i nauczycielom, którzy będą mogli je wypożyczyć z Biblioteki Pedagogicznej, a część z nich zostanie przekazana Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych w Lublinie oraz dzieciom z Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu.

Przedsięwzięcie to było zakończeniem projektu „Poznawanie świata przez dotyk“, który został zrealizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym LIBRI w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

foto&info: Biblioteka Pedagogiczna

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x