Tarnobrzeg: Dawcy przeszczepów jeżdżą za darmo

Tarnobrzeg, jako jedno z pierwszych miast w kraju, wprowadził bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dawców przeszczepów.

Dawcą jest osoba od której pobrano np. szpik kostny lub inne regenerujące się komórki i tkanki. Inne polskie miasta, w tym Stalowa Wola i Rzeszów, jeżeli już oferują tego typu ulgę, to dotyczy ona jedynie tych, którzy mogą pochwalić się legitymacją „Zasłużonego Dawcy Przeszczepów”, a więc osoby, która oddała szpik lub komórki więcej niż jeden raz. Tytuł „Zasłużonego” przysługuje także dawcy narządu, np. nerki.

W naszym mieście wystarczy być dawcą jednokrotnie. Aby skorzystać ze zwolnienia z opłat za przejazd tarnobrzeską komunikacją miejską, trzeba okazać się legitymacją „Dawcy Przeszczepu”, którą wydaje placówka medyczna pobierająca komórki, tkanki i narządy do przeszczepu oraz dowodem tożsamości.

Wprowadzenie uprawnienia na bezpłatne przejazdy dla wszystkich dawców przeszczepów, a nie tylko zasłużonych, to wyraz wsparcia władz Tarnobrzega dla inicjatyw propagujących oddawanie komórek, tkanek i narządów, realizowanych w mieście przez rzeszowski oddział Stowarzyszenia Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

Zgodnie z informacją pochodzącą od Piotra Błaszkiewicza, szefa stowarzyszenia, w mieście obecnie mieszka kilkunastu dawców szpiku, a zarejestrowanych potencjalnych dawców jest ponad dwa tysiące. Dodać należy, że zwolnienie z opłat za przejazdy dotyczyć będzie wszystkich dawców, nie tylko mieszkańców miasta.

info: PSK/Robert Chrząstek

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x