Tarnobrzeg: Wyłoniono Ośmiu Wspaniałych

Kinga Janeczko, Monika Bartoszek, Ewelina Barszcz, Edyta Wójcik, Agnieszka Kata, Piotr Lichota, Maria Sykutowska oraz Wiktoria Sasiela – to laureaci tegorocznej edycji samorządowego konkursu nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” Tarnobrzega. Dodatkowo Kinga Janeczko reprezentować będzie Tarnobrzeg w kolejnym etapie konkursu.

Kapituła komisji konkursowej, pod przewodnictwem prezydenta Tarnobrzega postanowiła przyznać ten zaszczytny tytuł osobom najbardziej wyróżniającym się swoją postawą i działalnością na rzecz społeczności lokalnej. Wybór był niezwykle trudny, gdyż cała 14-tka, zakwalifikowana do tegorocznego konkursu, zasłużyła na tytuł niezwykłych i wspaniałych.

Kinga Janeczko, uczennica III klasy (profil biologiczno-chemiczno-angielskiego) Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Tarnobrzegu. Już w gimnazjum zorganizowała, wraz z częścią swojej klasy, spektakl o Czerwonym Kapturku, zaprezentowany dzieciom z tarnobrzeskich przedszkoli. Działając w chórze uczestniczyła w występach realizowanych w kościołach dla Domu Pomocy Społecznej. Udzielała się, jako wolontariuszka w schronisku dla zwierząt, zajmując się wyprowadzaniem psów na spacer i pomagając ich opiekunom w pracach porządkowych. Wielokrotnie uczestniczyła w zbiórkach żywności, karmy i przyborów dla schroniska oraz zbiórkach odzieży dla Domu Dziecka w Skopaniu. Wzięła też udział w biegu charytatywnym nad Jeziorem Machowskim. Uczestniczyła w przygotowaniach Szlachetnej Paczki” ora WOŚP. Brała udział w organizacji zbiórek żywności, odzieży oraz karmy dla zwierząt. Angażuje się w promowanie zdrowego trybu życia. Ukończyła kurs pierwszej pomocy, aby móc zawsze nieść pomoc osobom w potrzebie. W tydzień po odbytym kursie umiejętność tę wykorzystała udzielając pomocy przedmedycznej poszkodowanej osobie. Dziś marzy o tym, aby zostać lekarzem.

Monika Bartoszek, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu. Zaczęła swoją działalność społeczną od opieki nad zwierzętami i jako wolontariusz akcji „Szkoła bez przemocy”. Należała do kółka teatralnego, organizującego przedstawienia dla diecie z domów dziecka. Jest wolontariuszką działającą w klubie Ośmiu i realizuje zadania fundacji „Świat na tak”. Angażuje się w niesienie pomocy innym, w tym rehabilitacji Michałka, promuje zdrowy tryb życia. Jest dawcą szpiku kostnego.

Ewelina Barszcz, uczennica III klasy Gimnazjum Nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu. Z sukcesami bierze udział w różnorodnych konkursach, nawet ogólnopolskich. Angażuje się w realizowany w szkole projekt Comenius. Należy do Klubu Ośmiu Wspaniałych, pełniąc funkcję prezesa. Uczestniczy w zbiórkach żywności, których celem jest wsparcie najuboższych rodzin. Bardzo chętnie angażuje się także w akcje humanitarne, by uświadomić mieszkańcom Tarnobrzega oraz młodszym koleżankom i kolegom, jak istotną sprawą jest żywność i woda. Wolontariuszka w Zakładzie Pielęgnacyjno–Opiekuńczym w Tarnobrzegu. Udziela się w także jako wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aktywnie włącza się w prace Rady Uczniowskiej, której jest wiceprzewodniczącą. Promuje życie bez nałogów i uzależnień, biorąc udział w Ogólnopolskiej Akcji Głos Profilaktyki.

Edyta Wójcik, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu. Wolontariuszka działająca w Klubie Ośmiu Wspaniałych. Daje innym przykład swoją patriotyczną postawą, uczestnicząc w świętach państwowych i lokalnych. Łączy dobre stopnie w nauce z bezinteresownym zaangażowaniem się na rzecz innych. Chętnie uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych, zbiórkach żywności, a także przy organizacji turnieju „Bartosz”, maratonu „Vitarade” – Jezioro Tarnobrzeskie oraz Okręgowych Mistrzostw w Kajakarstwie. Współorganizowała prace przy inscenizacji spektaklu „Czerwony Kapturek”, który przedstawiony został dzieciom z tarnobrzeskich przedszkoli.

Agnieszka Kata, uczennica II klasy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Angażuje się w pracę jako wolontariusz, niosąc pomoc koleżankom i kolegom z klasy, szkoły oraz środowiska lokalnego. Chętnie uczestniczy w akcjach charytatywnych np. „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (zbiórka publiczna na stypendia dla młodzieży), „Podziel się sercem, podziel się złotówką”, „Góra Grosa”, „Szlachetna Packa”, „WOŚP”, „Ołówek dla Afryki”, „Opatrunek na ratunek” oraz „Wszystkie kolory świata”. Co roku bierze udział w kweście na rzecz Starego Cmentarza w Miechocinie. Jest animatorką oazową, czynnie działając na rzecz swojej parafii. Działa w Młodzieżowej Radzie Miasta, uczestnicząc także w pracach Komisji Społęczno-Charytatywnej oraz Kultury, której przewodniczy.

Piotr Lichota, uczeń III klasy Gimnazjum Nr 3 im. por. Józefa Sarny w Tarnobrzegu. Interesuje się nauką, muzyką i sportem. Ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia na klarnecie, gdzie nauczył się także grać na fortepianie. Aktualnie gra w Miejskiej Orkiestrze Dętej w Tarnobrzegu. W charakterze wolontariusza pracował m.in. jako sędzia na turnieju tenisa stołowego dla osób niepełnosprawnych. Odwiedzał też Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny oraz zagrał na koncercie charytatywnym dla chorej na nowotwór pani Wioletty. Należy do Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej, pełniąc funkcję jej przewodniczącego. Organizuje różnego rodzaju akcje charytatywne, takie jak: „Nakrętka do nakrętki” (zbiórka nakrętek dla niepełnosprawnej siostry jednego z uczniów gimnazjum), „Halloween” (zbiórka słodyczy dla domu dziecka Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Tarnobrzegu), wykonywanie i dostarczenie kartek z życzeniami z okazji świąt emerytowanym nauczycielom i tarnobrzeskim instytucjom oraz „Góra grosza”. Innymi tego typu akcjami były: „Niedrogi nam przeszczep” (zbiórka pieniędzy na przeszczep komórek macierzystych dla 25-letniej mieszkanki Tarnobrzega), „Walentynkowa dyskoteka charytatywna” (przygotowanie dyskoteki z której dochód przekazany został choremu chłopcu). Ma także osiągnięcia w nauce. Wygrał szkolny konkurs na recenzję książki, zdobył tytuł finalisty w międzynarodowym konkursie fizycznym „Lwiątko”, a także był wyróżniany w konkursie „Kangur matematyczny”. W tym roku zdobył tytuł finalisty w konkursie przedmiotowym z fizyki, a także dostał się do 3. etapu konkursu przedmiotowego z matematyki.

Maria Sykutowska, uczennica I klasy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Pasjonatka historii. Brała udział w wielu konkursach wiedzy. Daje innym przykład swoją postawą patriotyczną. Swoim działaniem przybliża rówieśnikom bohaterów naszego regionu. Angażuje się w działalność kulturalną. Zorganizowała koncert i konkurs plastyczny. Uczestniczyła też w audycji radiowej. Z pasją trenuje badmintona. Bezinteresownie pomaga dziecku, które dotyka niezawinione cierpienie. Zawsze mówi otwarcie o swojej wierze, której czerpie siłę do działania. Mocno angażuje się w życie swojej parafii, działa w parafialnej wspólnocie neokatechumenalnej. Swoją postawą pokazuje, że w jej życiu liczą się takie wartości, jak miłość, dobroć, wiara i poświęcenie.

Wiktoria Sasiela, uczennica III klasy w Gimnazjum Nr 2 im. Jana Słomki w Tarnobrzegu. Chętnie pomaga w nauce koleżankom i kolegom, szczególnie z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Co roku zdobywa tytuł „Superucznia”. Interesuje się chemią i biologią. Jej pasją jest śpiew oraz gra na wiolonczeli. Uczęszcza na zajęcia wokalne i muzyczne do Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu. Gra wiele koncertów. Jest zaangażowana w diecezjalnej orkiestrze Światowych Dni Młodzieży. Podczas wakacji pomaga dzieciom uczyć się pływać na kajakach nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Chętnie bierze udział w działaniach, których celem jest promowanie zdrowego stylu życia i przeciwdziałanie nałogom i agresji. Aktywnie uczestniczy w szkolnym zbieraniu nakrętek, potrzebnych do pozyskiwania funduszy na wyposażenie sali rehabilitacyjnej w szkole. Szczególnie ważny jest dla niej kontakt z koleżanką dotkniętą autyzmem. Stara się każdego dnia pomagać jej otwierać się na innych, wchodzić aktywniej w codzienne życie rówieśników.

foto&źródło: PSK/Robert Chrząstek

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x