Tarnobrzeg: Pięć nowych defibrylatorów

Pięcioma nowymi defibrylatorami dysponuje od wczoraj Tarnobrzeg. Sprzęt ratujący ludzkie życie został przekazany dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobowie, Wielowsi i Mokrzyszowie oraz na potrzeby miasta, tj. do Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Zakupiono defibrylatory AED Plus, czyli sprzęt medyczny, który ratuje ludzkie życie w sytuacji zatrzymania akcji serca. Jest to urządzenie, które wspiera ratownika w czasie całej akcji ratowniczej, począwszy od pierwszych czynności na miejscu zdarzenia, przez analizę rytmu do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i przeprowadzenia defibrylacji. Wbudowany metronom wskazuje prawidłową częstość uciśnięć klatki piersiowej, a unikalna, jednoczęściowa elektroda samoprzylepna kontroluje głębokość ucisków.

Wskazówki dźwiękowe i wizualne defibrylatora informują ratującego jak skutecznie przebiega resuscytacja, czy głębokość i częstotliwość ucisków jest prawidłowa. Pojawiający sie słupek wskazuje jak wiele brakuje do osiągnięcia wytycznych resuscytacji.

Ponieważ AED Plus „widzi” resuscytację ratującego, może on usłyszeć i zobaczyć jak mu idzie oraz co należy jeszcze poprawić by uratować pacjenta.

– Zakup defibrylatorów był jednym z projektów budżetu obywatelskiego, niestety ten pomysł nie został zaakceptowany przez mieszkańców. Jednak władze miasta zauważyły potrzebę zakupu. Z funduszy miasta zakupiono trzy defibrylatory oraz zwrócono się także z tą prośbą do WORD Tarnobrzeg. Pomysł ten spotkał się z akceptacją dyrektora WORDu Kamila Kalinki, który przeznaczył fundusze na dwa defibrylatory – – mówi prezydent miasta Grzegorz Kiełb.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x