Tarnobrzeg: Od dziś można pobrać wnioski w ramach programu „Rodzina 500 plus”

Od dzisiaj można pobrać wnioski o świadczenie wychowawcze, w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Wnioski są do odebrania w pokoju 221, I piętro, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, w Tarnobrzegu.

Składanie wniosków rusza 1 kwietnia 2016 r. co ważne wnioski złożone oraz nadane, wysłane przed 1 kwietnia pozostaną bez rozpatrzenia. Formularz jest już dostępny na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu www.mopr.pl. – wniosekwniosek-pdf- 500

Wnioski będzie można złożyć od 1. kwietnia br. w siedzibie MOPR, w pokoju 108, sala konferencyjna na I piętrze. W poniedziałki, środy, czwartki i piątki dokumenty należy składać w godz. 7.30 do 15.30. Natomiast we wtorki, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Tarnobrzega, czas pracy będzie wydłużony – tego dnia wnioski będą przyjmowane w godz.7.30 do 17.00.

WYRÓWNANIE

Jeśli wniosek będzie złożony w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. włącznie, to świadczenie będzie przyznane i wypłacone z wyrównaniem, począwszy od dnia wejścia w życie ustawy (czyli od 1 kwietnia). Natomiast w przypadku złożenia wniosku po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (tj. po 1 lipca 2016 r.), prawo do świadczenia zostanie przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.

Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane na okres od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia 2016 r do 30 września 2017 roku. We wniosku należy wpisać nr konta bankowego, na które będzie przekazywane świadczenie wychowawcze.

DLA KOGO ŚWIADCZENIA

Program „Rodzina 500 Plus” to pierwsze tak szerokie i uniwersalne wsparcie dla polskich rodzin. Jego celem jest pomoc w wychowywaniu dzieci, a także odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w naszym kraju. W ramach programu rodzice będą mogli otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł, co miesiąc, na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od dochodu rodziny.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł otrzymają rodziny na pierwsze lub jedyne dziecko, jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto, jeśli w rodzinie jest wychowywane niepełnosprawne dziecko. Zasady liczenia dochodu obowiązują jak w przypadku świadczeń rodzinnych (dochody rodziny liczone za 2014 r).

Świadczeniobiorcy uprawnieni do świadczeń rodzinnych, którym nie uległa zmianie sytuacja rodzinna i dochodowa będą mogli ubiegać się o świadczenie na pierwsze dziecko, ponieważ ich dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł netto. Ze świadczenia wychowawczego mogą korzystać rodzice, opiekunowie prawni i opiekunowie faktyczni do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Świadczenie wychowawcze jest dochodem nieopodatkowanym i nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do: świadczeń rodzinnych, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, dodatku mieszkaniowego, stypendium szkolnego oraz świadczeń z pomocy społecznej.

info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x