Tarnobrzeg: Od jutra można składać wnioski na „500 Plus”

Od piątku 1 kwietnia, od godziny 7:30 Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach rządowego Programu „Rodzina 500 Plus”.

Wnioski w wersji papierowej będzie można składać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. W kwietniu, we wtorki, MOPR wydłuży do 17 swoje godziny pracy i wówczas także będzie można złożyć wniosek. Za to już od północy wniosek będzie można złożyć drogą elektroniczną.

– Niestety nie mamy dokładnych informacji, ile rodzin może ubiegać się o świadczenie wychowawcze. Z danych z wydziału obywatelskiego Urzędu Miasta Tarnobrzega wynika, że może to być nawet trzy i pół tysiąca wnioskodawców. Jest to jednak liczba zameldowanych rodzin na terenie Tarnobrzega. W przypadku tego świadczenia ważne jest jednak miejsce zamieszkania, a nie zameldowania, dlatego o wypłatę „500 Plus” mogą starać się rodziny zamieszkujące na terenie Tarnobrzega, ale zameldowane w sąsiednich gminach – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

WNIOSKI PRZYJMOWANE W SALI NR 108 W BUDYNKU MOPR

Wnioski będzie można składać w sali konferencyjnej nr 108 (I piętro), specjalnie przystosowanej do tego celu. Utworzono tam sześć stanowisk podzielonych ze względu na rodzaj świadczenia. Dlatego osoby składające wniosek, muszą zwrócić uwagę do którego stanowiska należy się skierować (stanowisko do przyjmowania wniosków o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko lub stanowisko do przyjmowania wniosków o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko).

– Chcemy w ten sposób usprawnić przyjmowanie wniosków, bo spodziewamy się, że wiele osób już w pierwszych dniach będzie chciało złożyć wniosek. Gorąco zachęcamy do skorzystania z formy elektronicznej składania wniosku czy za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, platformy empatia czy różnych banków, które są partnerami programu. Na korytarzu, na pierwszym piętrze przygotowaliśmy stanowisko, przy którym będzie można wypełnić wniosek, chociaż zachęcamy, aby spróbować to zrobić w domu, a u nas można już wniosek sprawdzić czy uzupełnić. Dodatkowo na tablicy wywiesiliśmy wzór poprawnie wypełnionego formularza – wyjaśnia dyrektor Miernik-Krukurka.

Jak wyjaśnia Barbara Kłeczek, kierownik Działu Świadczeń Społecznych MOPR, wniosek o świadczenie wychowawcze jest bardzo prosty do wypełnia. – Pierwsza strona wniosku dotyczy organu, do którego jest on kierowany. Oczywiście wpisujemy tu Prezydenta Miasta Tarnobrzega, ul. Kościuszki 32. Później uzupełniamy dane osobowe wnioskodawcy, czyli imię i nazwisko, pesel, miejsce zamieszkania, a co ważne, nie miejsce zameldowania. W następnej części, jeśli nie ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko, to nie wypełniamy części A, tylko od razu przechodzimy do wpisywania danych drugiego i ew. kolejnego dziecka.

Później należy podać skład rodziny. Następną część wniosku wypełniają osoby posiadającego gospodarstwo rolne. Należy też pamiętać o załączniku dot. oświadczenia czy w roku kalendarzowym dana osoba uzyskiwała dochody z działalności opodatkowanej. Warto pamiętać o tym, że osoby ubiegające się o świadczenie na drugie dziecko nie wypełniają załączników, tylko składają sam wniosek. Jeśli wnioskodawca będzie ubiegał się o świadczenie na pierwsze dziecko, to obowiązuje przede wszystkim próg dochodowy, który wnosi 800 zł na członka rodziny. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, to próg ten wynosi 1200 zł na członka rodziny.

Wówczas oprócz samego wniosku, osoba składająca musi wypełnić załączniki nr 3 i 4, a także musi dołączyć ewentualne wyroki sądowe. MOPR sam będzie pobierał z urzędu skarbowego informacje dot. dochodów czy z ZUS dot. składek zdrowotnych czy emerytalnych. Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mogą mieć problem z wypełnieniem wniosku, a w szczególności osoby, które mają dochód uzyskany i utracony – wyjaśnia Barbara Kłeczek.

SKŁADANIE WNIOSKÓW DROGĄ ELEKTRONICZNĄ

Wnioski drogą elektroniczną można składać także za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to możliwe dzięki platformie usług elektronicznych dostępnej na stronie www.zus.pl. Dostęp do tej platformy może mieć każdy, kto tylko złoży odpowiedni wniosek. Wymagana jest tu jednak wizyta w terminie 7 dni od wysłania elektronicznego wniosku w oddziale ZUS albo, aby tego uniknąć, wnioskodawca musi posiadać darmowy podpis elektroniczny epuap lub płatny certyfikat kwalifikowany.

Za pośrednictwem platformy usług elektroniczny będzie można złożyć wniosek, jednak nie będzie można sprawdzić na jakim etapie jest jego rozpatrywanie albo kiedy zostanie wydana decyzja. Warto pamiętać, że po wysłaniu drogą elektroniczną wniosku, nie będzie już możliwości jego sprawdzenia, wydrukowania czy zapisania, dlatego należy to zrobić przed kliknięciem przycisku „wyślij”.

Wniosek, wraz z załącznikami nie może przekraczać obojętności 3,5 MB. Co ważne, osoby składające drogą elektroniczną wniosek o świadczenie wychowawcze za pośrednictwem ZUS czy banku, decyzję będą odbierać jedynie w wersji papierowej. Decyzję w formie elektronicznej otrzymają ci, którzy złożą wniosek za pośrednictwem portalu empatia.

Wnioski o świadczenie wychowawcze MOPR wydaje już od 21 marca 2016 r. w pokoju 221, I piętro. Aby otrzymać formularz wcale nie trzeba udawać się do budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wniosek można samemu wydrukować w domu. Aby pobrać formularz wystarczy wejść na stronę ośrodka www.mopr.pl i kliknąć w zakładkę po lewej stronie „Program Rodzina 500 Plus.” Formularz wraz z niezbędnymi informacji zamieszczono na dole tej strony.

Jeśli wniosek będzie złożony w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. włącznie, to świadczenie będzie przyznane i wypłacone z wyrównaniem, począwszy od dnia wejścia w życie ustawy (czyli od 1 kwietnia). Natomiast w przypadku złożenia wniosku po 1 lipca 2016 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane na okres od 1 kwietnia 2016 r do 30 września 2017 roku.

INFORMACJA TELEFONICZNA

Więcej informacji o Programie Rodzina 500 Plus można uzyskać także telefonicznie, dzwoniąc do MOPR w Tarnobrzegu, pod numerami: 15 823-07-38 lub 15 822-60-97 wybierając numer wew. 203 lub 220 lub 221.

foto&info: Agata Rybka

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x