Tarnobrzeg: Kolejne czytaki dla osób niewidomych i niedowidzących (zdjęcia)

O pięć czytaków, służących osobom niewidomym i niedowidzącym wzbogaciła się Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu. Odtwarzacze cyfrowe książek mówionych kupiono dzięki dotacji z magistratu.

Dotychczas filia nr 1 biblioteki miejskiej dysponowała dwoma czytakami, obecnie dzięki dotacji z miasta w wysokości 3000 tysięcy złotych, jest ich siedem. Dla czytelników przygotowano około 1200 tytułów, literatury polskiej, obcej, dziecięcej, od klasyki po nowości z ubiegłego i bieżącego roku. Zanim w bibliotece pojawiły się czytaki, osoby z dysfunkcją wzroku mogły wypożyczać kasety magnetofonowe z nagranymi książkami lub płyty CD. Czytaki jednak jak przekonują użytkownicy, są o wiele bardziej funkcjonalne.

– Można je zabrać ze sobą, odtwarzać podczas podróży, można z nich korzystać w grupie. To dla nas światełko w ciemnym tunelu, jedyny kontakt z kulturą – mówiła prezes Tarnobrzeskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, Wiesława Marzec, na co dzień korzystająca z czytaków.

Zainteresowanie czytakami jest bardzo duże, dlatego dyrekcja biblioteki planuje zakup kolejnych, choćby w ramach budżetu obywatelskiego, finansowe wsparcie zapowiedział również prezydent miasta.  – Jeśli zainteresowanie będzie jeszcze większe to oczywiście postaramy się wzbogacić filie o kolejne takie urządzenia. Cieszę się bardzo, że te urządzenia tutaj trafią i będą mogli Państwo z nich korzystać – mówił Grzegorz Kiełb.

Koszt jednego czytaka to około 470 złotych. Oprócz czytaków kupiono również zabawki edukacyjne, wspomagające rozwój dzieci z dysfunkcją wzroku.

***********
Czytak to prosty w obsłudze, przenośny, wyposażony w głośnik i doskonale wyczuwalną klawiaturę odtwarzacz cyfrowych książek mówionych, który przeznaczony jest dla osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz dla seniorów. Czytaki dostępne są w fili nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, mieszczącej się na ul. Marii Dąbrowskiej. Sprzęt wypożyczany jest na okres jednego miesiąca. Szczegółowe informacje na temat obsługi Czytaka i możliwości wypożyczenia można uzyskać pod numerem tel. 15 823-42-55 lub w Oddziale muzyczno-fonograficznym fili nr 1.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
5 lat temu

O wujek Rybowaty ma drugi podbródek. A jeszcze nie tak dawno wytykał go poprzednikowi. I na niego przyjdzie czas, oj przyjdzie. I Jolke razem z nim.

Było i nie wróci więcej
5 lat temu

Norbert wiesz dlaczego przegrałeś wybory ??? Bo za mało banerów zrobiłeś …

https://www.youtube.com/watch?v=CfhnI2zqMdA

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content