Tarnobrzeg: Uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (fotoreportaż)

Zgromadzeni przy pomniku „Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku” złożyli kwiaty oraz oddali hołd poległym.

Przedstawiciele tarnobrzeskich władz na czele z wiceprezydentami Józefem Motyką oraz Wojciechem Brzezowskim oraz przewodniczącym Rady Miasta Kamilem Kalinką oraz innymi zgromadzonymi na uroczystości uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej z 1940r. oraz katastrofy smoleńskiej z 2010 r.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przybyłych gości oraz krótkiego programu artystycznego przygotowanego prze uczniów i nauczycieli z Podstawowej Szkoły Katolickiej. Następnie przemówienie wygłosił wiceprezydent Tarnobrzega – Józef Motyka, po czym modlitwę za zmarłych poprowadził Ks. Adam Marek. Na zakończenie nastąpiło oficjalne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz oddanie hołdu poległym ofiarom.

– Zginęli Ci, którzy mieli reprezentować państwo polskie, lecieli razem – niezależnie od poglądów, od wszelkich przekonań, by wspólnie oddać hołd ofiarom mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach, by przy katyńskim krzyżu stanąć ramię w ramię. Czy i my, którzy dostaliśmy tak bolesną, ale tak wymowną lekcję, potrafimy dziś budować wspólnotę? Zginęli ludzie spełniający odpowiedzialne i ważne funkcje państwowe, społeczne. Ich brak trudno teraz przecenić. Jesteśmy zobowiązani do kontynuowania ich dzieł, by budować bezpieczną przyszłość Polski. Budować ją dla Was, młodzi, którzy dziś tu przybyliście – mówił wiceprezydent Motyka.

– Przez lata nie wolno było mówić prawdy o Katyniu, nie wolno było uczyć o Katyniu. Nie możemy dopuścić, by historia zatoczyła koło, by znowu nasi młodzi obywatele nie mogli w szkołach poznawać historycznych faktów. To przede wszystkim Wam, młodzi, jesteśmy winni wyjaśnienie okoliczności tej tragedii – dodał.

Dalszą część obchodów zaplanowano na godzinę 18, wtedy to w kościele na Serbinowie odbędzie się msza święta, po której program artystyczny zaprezentują uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej.

info: Michał Mazur / PSK

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator
5 lat temu

Rzygam już tym.
Jak widać nie tylko ja.
I jak widać zainteresowanie baaardzo duże.
Okazuje się że zdrowy rozsądek tarnobrzeżanom nie jest obcy.a oficjele muszą bo inaczej ich dopadnie „DOBRA ZMIANA”
Klimat jak za komuny powrócił.
Wstrętne to i żenujące.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content