Minister Macierewicz na poligonie w Nowej Dębie

− Macie możliwość od kilku dni oglądać największe, najbardziej skomplikowane i najistotniejsze ćwiczenia, Ankonda−16 − powiedział minister Antoni Macierewicz podczas niedzielnego pobytu u żołnierzy ćwiczących na poligonie w Nowej Dębie.

− Ćwiczą tu żołnierze z Brygady Polsko-Ukraińsko-Litewskiej wraz z obroną terytorialną, a ćwiczą zadania związane z działaniami hybrydowymi − podkreślił szef MON. − Ćwiczenia, które mogliśmy obejrzeć, były przygotowane perfekcyjnie. Można powiedzieć, że tak przygotowane ćwiczenia dobrze wróżą ewentualnym działaniom, gdyby musiały one być realizowane − powiedział minister Macierewicz. − Dzisiejsze współdziałanie obrony terytorialnej z brygadą międzynarodową pokazało, że ci żołnierze są przygotowani do rzeczywistego działania − podkreślił szef MON.

− Scenariusze ćwiczenia Anakonda pozwalają nam przeanalizować i przećwiczyć te scenariusze, które mogą być potrzebne, jeżeli trzeba będzie odstraszyć potencjalnego agresora − zaznaczył generał Hodges, dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie. − Rozszerzyliśmy i polepszyliśmy swoją współpracę w zakresie tworzenia struktur dowództwa, organizowanie logistyki i komunikacji − podkreślił gen. Hodges. − Siły USA także zyskały na tym ćwiczeniu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie szybciej przemieścić nasze jednostki. To ćwiczenie umożliwiło nam realizację naszego celu, jakim było zwiększenie możliwości przerzutu wojsk. W armii USA zawsze stawiamy na dobrą współpracę z siłami rezerwy − dodał amerykański dowódca.

− W ramach ćwiczenia Anakonda byłem w stanie zaobserwować dwie rzeczy: współpracę z komponentem rezerwy oraz współdziałanie z naszymi sojusznikami, w szczególności z LITPOLUKRBRIG. To było naprawdę wspaniałe ćwiczenie! Mam nadzieję, że we współdziałaniu z naszymi sojusznikami zawsze będziemy silniejsi − podsumował gen. Hodges.

Podczas pobytu na poliginie minister Antoni Macierewicz spotkał się także z żołnierzami, którzy podczas ćwiczenia Anakonda−16 realizują swoje zadania na stanowisku dowodzenia LITPOLUKRBRIG. W trakcie odprawy gen. bryg. Adam Joks przedstawił ministrowi obrony aktualną sytuację operacyjną oraz poinformował o zakresach zadań poszczególnych sekcji na stanowisku dowodzenia. Omówił również wyposażenie i zasady funkcjonowania dowództwa i sztabu LITPOLUKRBRIG.

Ministrowi podczas wizyty na poligonie w Nowej Dębie towarzyszył gen. broni Marek Tomaszycki dowódca operacyjny RSZ oraz gen. broni Mirosław Różański dowódca generalny RSZ.

info: mon.gov.pl
foto: ppor. Robert Suchy/CO MON

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
6 lat temu

MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości… Czytaj więcej »

obywatel
6 lat temu
Reply to  tomek

Dziwię się, że się dziwicie. „Sorry ale taki mamy klimat” Nikt nigdy nie zrobi z tym porządku bo sami musieli by się powsadzać do więzień…

quatros
6 lat temu

Ale quźwa atrakcja!!

bryndza
6 lat temu

Pręży się jak by sie co na tym znał ciućmok jeden.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content