Elewacja z klinkieru – jak dobrać kształt i kolor fugi?

Kolor oraz kształt fugi ma duże znaczenie w przypadku wyglądu elewacji klinkierowej. Wybór jest duży. Fuga może być jasna, ciemna lub w kolorze zbliżonym do cegły. Podobnie jej kształt może być wypukły lub wklęsły, co znacząco zmienia wygląd samej elewacji. Tutaj ważne są preferencje inwestora, jaki efekt wizualny chce osiągnąć.

Wybór elewacji jest dla inwestora kwestią kluczową. Dobór odpowiedniej kolorystyki nie jest łatwy. Choć fugom nie poświęca się tak wiele uwagi, jest to równie ważny element. Zwłaszcza w połączeniu z cegłą klinkierową.

Fuga wpłynie na końcowy efekt wizualny i niejako zdefiniuje estetykę muru. Dzięki zastosowaniu fugi można wykreować jednolitą powierzchnię, w której spoina i cegła tworzą zespoloną całość, jak również zaakcentować obecność każdej osobnej cegły poprzez zaznaczenie jej fugą w odmiennym kolorze.

Podobnie spoina może być wklęsła, zespolona z murem, jak również wypukła, wystająca ponad cegły.

JAK DOBRAĆ KOLOR FUGI?

Zanim pojawi się fuga, inwestor wybiera rodzaj, strukturę i kolor cegły na elewację domu jednorodzinnego. Natomiast przemyślany wybór fugi może rodzaj cegły zaakcentować, podkreślić.

Jeśli inwestor chce osiągnąć efekt tradycyjnego muru lub stylizowanego na stary, uzyska go dzięki zastosowaniu cegieł piaskowanych lub ręcznie formowanych. Tutaj najlepiej sprawdzi się jasna spoina.

W przypadku nowoczesnych elewacji najczęściej pojawia się czarny, szary lub grafitowy klinkier. W tym przypadku najczęściej stosuje się niemal niewidoczną spoinę w tym samym odcieniu jak cegła klinkierowa, tak aby powstała jednolita całość.

Najważniejsza zasada mówi, że jeśli fuga ma barwę taką samą jak cegła lub do niej zbliżoną, wówczas powstanie całość podobna do jednolitego wykończenia. Natomiast jeśli fuga ma inny kolor, wówczas kontrastuje z cegłami i podkreśla przy tym ich wzór na murze, dzięki czemu wydobywa je niejako na powierzchnię muru.

KSZTAŁT FUGI

Inwestor ma do wyboru kilka możliwości jeśli chodzi o kształt fugi, ale warto pamiętać, że aby mur przetrwał długie lata w dobrym stanie, należy unikać murowania na puste i cofnięte spoiny, czyli zagłębione i takie, które niestykają się z brzegiem cegły.

W przeciwnym wypadku w niewypełnionych miejscach może gromadzić się woda opadowa. Z biegiem czasu może ona wnikać w głąb muru i powodować powstawanie wykwitów a nawet prowadzić do osłabienia konstrukcji muru.

Najbardziej odpowiednie kształty fug to, fuga bardzo dokładnie zlicowana z cegłą, czyli gładka powierzchnia bez wypukłości oraz wkłęsłości, fuga wklęsła, gdzie górny i dolny brzeg spoiny zlicowany jest z cegłą, przy czym część środkowa jest nieco wgłębiona. Kolejna jest fuga wypukła, gdzie brzegi spoiny zlicowane są z cegłą, a środkowa część wystaje przed lico, jak również fuga pod kątem. W tym przypadku górna część spoiny jest cofnięta, a dolna zlicowana z cegłą, co umożliwia spływanie deszczu.

Najbardziej popularna jest fuga wklęsła. Najlepiej sprawdza się w przypadku klinkieru o nierównej fakturze, zwłaszcza cegieł ręcznie formowanych. Dzięki zastosowaniu takiej spoiny osiąga się efekt światłocienia, dzięki czemu powstaje wrażenie gry światła i cienia.

Natomiast jeśli zostanie zastosowana fuga zlicowana z powierzchnią cegieł, powstanie stały, jednolity, spójny efekt. Takie rozwiązania najlepiej prezentują się na budynkach nowoczesnych.

W przypadku spoiny wypukłej powstaje efekt muru jakby niedbale ułożonego, oryginalnego. Zazwyczaj pojawia się na domach utrzymanych w stylu rustykalnym.

materiał partnera

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> Skip to content