29-31.07 (piątek-niedziela) Dookoła Wody Festival, w Sandomierzu – program

Kapela ze Wsi Warszawa będzie gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu Dookoła Wody, Kolejna odsłona letniej, muzycznej podróży przez dalekie i bliskie zakątki świata, odbędzie się w ostatni weekend lipca br., w Sandomierzu.

PROGRAM

KONCERTY

29 lipca, piątek, godz. 19.00 – Scena na wodzie, Bulwar im. Józefa Piłsudskiego

Koncert w Starym Porcie pt. „Fuzja Tradycji”

wystąpią:

Krzikopa – ich koncerty to potężna dawka energii w postaci starych ludowych kompozycji ubranych w nowoczesne, rockowo-elektroniczne aranżacje inspirowane mocnymi, nierzadko wręcz metalowymi brzmieniami. W repertuarze zespołu znajdują się znane wszystkim śląskie (lecz nie tylko) „Szlagry”, jak „Karliku, Karliku”, czy gdybym to ja miała”, jak i te zupełnie zapomniane, takie jak „W Ciymnym lasku” czy „Śląskie Hasiorki, dwie śwarne Kasie”. Połączenie starych ludowych melodii, brzmienia akordeonu i skrzypiec z rockowym pulsem tworzy zupełnie nową mieszankę, obok której nie sposób przejść obojętnie … bo jest „richtig fajne larmo”.

Cztery Refy – zespół pod obecną nazwą istnieje od 1985 r. W repertuarze liczącym ponad 200 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Zdecydowaną większość tekstów stanowią własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieśni morskich, zaliczane obecnie do klasyki gatunku. Wiele z nich może być śpiewanych także w języku angielskim.

Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki jak: anglokoncertina, bodhran, drumla, flażolety, gitara, mandolina, skrzypce. Szanty i stylizacje szantowe, które stanowią część bogatego repertuaru, śpiewane są na ogół a cappella.

występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce ale także na kameralnych imprezach w klubach, pubach, na imprezach integracyjnych. Są również znani za granicą (Anglia, Szkocja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania, Norwegia, Włochy, USA) i utrzymują żywe kontakty ze światową czołówką wykonawców tego gatunku. Zespół udokumentował swój dorobek nagrywając większość repertuaru na szesnastu płytach CD.

30 lipca, sobota, godz. 18.00Rynek Starego Miasta

Koncert pt. „Ludzie luźni”

Wystąpią:

Wolni Ludzie –reggae z serca Gór Świętokrzyskich.Na przestrzeni niespełna trzech lat działalności, zespół zagrał ponad 100 koncertów (plenerowych, klubowych i festiwalowych). Potencjał artystyczny grupy dostrzeżony został przez Jurorów 9. Edycji muzycznego show Must be The Music. W 2016 roku zespół został wyróżniony nagrodą Muzyczne Mikrofony Polskiego Radia

Kielce w Kategorii Zespół Roku. Wolni Ludzie mają na swoim koncie pierwszą, debiutancką płytę zatytułowaną „WOLNI LUDZIE”.

Latem 2016 roku zespół został zwycięzcą konkursu DEBIUTY REGGAELAND 2016 w Płocku, co otworzyło muzykom scenę największego festiwalu muzyki reggae w Polsce – OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL. Zespół został wyróżniony Nagrodą Publiczności Festiwalu im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”. Na tym samym festiwalu – Pan Piotr „Funek” Fuczyk – jeden ze współzałożycieli zespołu został wyróżniony Nagrodą Specjalną za kompozycje od Jury festiwalowego. Po pracowitych wakacjach zespół zakończy pracę nad teledyskiem do piosenki „Siła serc”, której premiera planowana jest jesienią 2016 roku w mediach ogólnopolskich.

video: Agnieszka Łuczkiewicz

Hambawenah – wywodzi się z Sandomierza, jest jedyną w Polsce grupą muzyczna, która nie tylko podtrzymuje wspaniałą tradycję dawnych kultur wodniackich naszego krajuale także bierze czynny udział w procesie tworzenia się nowej tradycji Dorzecza Wisły oraz nieustannego redefiniowania kanonów Muzyki Świata.

Rok 2016 jest szczególny w działalności zespołu z uwagi na nowy repertuar, który promuje w czasie swoich koncertów. Składa się on z utworów autorskich i nadal utrzymany jest w duchu rzecznych podróży, choć, zauważa się, że publiczność zdecydowanie odbiera go dużo bardziej uniwersalnie. Grono słuchaczy i wykonawców tych pieśni stale rośnie. Utwory„Wielka woda” czy „Za drewno na wodzie” są już śpiewane przez żeglarzy i flisaków na Wiśle, Odrze i … Mazurach.

video: bojanek

Kapela ze Wsi Warszawa – zdobywcy Fryderyka 2016, w kategorii Muzyka Korzeni. Zespół istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ’ami.Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Blisko 40 krajów, 5 kontynentów. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Sydney, Moskwę, Paryż, Lizbonę, Stambuł, Algier po Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, Toronto i Vancouver. Teatry, kluby, wielkie (Glastonbury, Roskillde, WOMAD, Sziget, Rudolstadt) festiwale. Niewielkie grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 1997-2016.

video: bombaclass

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

30 lipca, sobota godz. 15.00

Stary Port, Bulwar im. Józefa Piłsudskiego:

– Prezentacja, zwiedzanie łodzi oraz statków wiślanych

– Wodne spacery wiślane z Sandomierzem w tle

31 lipca, niedziela, godz. 15.00

Kino „Starówka”

Spotkanie podróżnicze – „Flis 400-lecia Ulanów – Gdańsk”.

Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej, Urząd Miejski w Sandomierzu

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content