19 – 27.08 XXVI Festiwal „Muzyka w Sandomierzu” – program

Od pierwszej edycji Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu” minęło 26 lat. Przez ten czas festiwal ewoluował, zmieniał się jego charakter. Sandomierska publiczność miała okazję wysłuchać wybitnych dzieł muzycznych, zarówno muzyki klasycznej, jak i współczesnej. Tak jest i teraz. Podczas tegorocznej edycji festiwal będzie oscylował wokół wspólnego mianownika „cztery struny świata”. Zaproszeni artyści to międzynarodowi indywidualiści, wirtuozi instrumentów „strunowych”.

Festiwal jest doskonałą okazją, by zaprezentować korzenie muzyki klasycznej zdominowane przez rozwój artystyczny i indywidualne poszukiwania wybitnych osobowości muzycznych.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19-27. sierpnia br. Bilety i karnety do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 20 w Sandomierzu, tel. 15 644 61 05) ulgowy: 15 zł, normalny: 20 zł, cena karnetu: 70/100 zł.

INAUGURACJA festiwalu to jedyny koncert w Polsce, gdzie zaprezentuje się ROBY LAKATOS ENSEMBLE ze swoim autorskim zespołem – jeden z najlepszych skrzypków świata, wyrastający z muzyki klasycznej swoje poszukiwania oparł na ekspresyjnej muzyce cygańskiej i improwizacji (na marginesie dodam, że to właśnie Roby Lakatos występuje solo 12 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum ICE w Krakowie zastępując Bobby`go McFerrin`a, który to odwołał wszystkie koncerty na świecie do końca roku).

Kolejne dwa dni to podróż od Afryki, przez Azję do Radżastanu; MARIA POMIANOWSKA Z ZESPOŁEM, określana mianem „królowej muzyki etno w Polsce, Chinach i Japonii” zaprezentuje łączone projekty Chopina i Kolberga. Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie AUKSO POD BATUTĄ MARKA MOSIA ZAPREZENTUJE SIĘ WRAZ Z VOŁOSAMI (GALA).

Nie zabraknie również Bacha, Mozarta i Iberta w wykonaniu ŁUKASZA DŁUGOSZA (FLET) ORAZ FLORENCE SITRUK (HARFA) – wybitnej francuskiej harfistki; polska publiczność miała okazję wysłuchać tego fantastycznego duetu podczas majowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Krakowskiej, z towarzyszeniem Orkiestry (dyrygent: Charles Olivieri-Munroe). MAX KLEZMER BAND to muzycy zacierający wyraźne granice pomiędzy muzyką żydowską, jazzem i rockiem.

Festiwal to również łączenie skrajnych kulturowo dźwięków, jakimi są Indie i Włochy. Ten ekscytująco egzotyczny misz-masz narodowościowy zaprezentuje zespół INDIALUCIA (ZAKOŃCZENIE FESTIWALU). Po trasie koncertowej w Stanach Zjednoczonych zagrają jedyny koncert w Polsce, w Sandomierzu. Stałym i niezmiennym akcentem podczas wszystkich edycji jest prezentacja chórów sakralnych; usłyszymy pieśni bizantyjskie w wykonaniu CHÓRU TRONOS KATEDRY PATRIARCHALNEJ W BUKARESZCIE. Niepowtarzalny koncert odbędzie się na Rynku „Pod drzewem”, gdzie usłyszymy pożegnalny koncert legendarnego zespołu OSJAN.

Tegoroczny program festiwalu to nietuzinkowi międzynarodowi artyści, gwiazdy festiwali światowych, łączących klasykę z jazzem i muzyką etno. To jedyna okazja, by w województwie świętokrzyskim usłyszeć w ciągu dziewięciu dni cztery strony świata.

FESTIWAL MUZYKA W SANDOMIERZU – PROGRAM

Inauguracja Festiwalu 19 sierpnia, godz.20.00, Dziedziniec Zamku Królewskiego*

ROBY LAKATOS ENSEMBLE

19 sierpnia, godz.21.30, Zamek Królewski

TWARZE MUZYKI

Wernisaż wystawy fotograficznej ANDRZEJA TYSZKO

20 sierpnia, godz.20.00, Dziedziniec Zamku Królewskiego*

MARIA POMIANOWSKA „Z Kolbergiem po Afryce i Azji

21 sierpnia, godz.20.00, Dziedziniec Zamku Królewskiego*

Gala VOŁOSI/AUKSO pod batutą MARKA MOSIA

Nocna Strefa Grania – koncert pod patronatem NSG Group

23 sierpnia, godz.20.00, Dom Długosza

ŁUKASZ DŁUGOSZ, FLORENCE SITRUK

25 sierpnia, godz.20.00, Dziedziniec Zamku Królewskiego*

MAX Klezmer Band

26 sierpnia, godz.20.00, Kościół św. Jakuba

CHÓR MĘSKI „TRONOS” KATEDRY PATRIARCHALNEJ W BUKARESZCIE

26 sierpnia, godz.21.00, Rynek „Pod drzewem”

OSJAN Trasa pożegnalna – pierwszy koncert

Zakończenie Festiwalu

27 sierpnia, godz.20.00, Dziedziniec Zamku Królewskiego*

INDIALUCIA

*W przypadku deszczowej pogody koncerty odbędą się w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

info: SCK

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content