Tarnobrzeg: Dziękowali za plony czyli Dożynki 2016 na osiedlu Sobów (fotoreportaż oraz video HD)

Choć rolnictwo na osiedlach wiejskich w Tarnobrzegu odchodzi w zapomnienie i rolę uprawiają nieliczni, to tradycja nadal jest kultywowana. Dzisiaj uroczyście podziękowano za plony, zaś gospodarzem miejskich dożynek było osiedle Sobów.

W dawnej polskiej tradycji żniwa rozpoczynały się pracowitymi żniwami zwanymi też zażynkami których zwieńczeniem były dożynki. Polskie tradycje dożynkowe znane są od XVI wieku, kiedy to wówczas rozwinęła się gospodarka folwarczno – dworska. Uroczystości te urządzali dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Nagrodą za dobrze wykonaną pracę przy żniwach stanowiły zabawa i poczęstunek. Istotą tych obrzędów było dziękczynienie za pomyślne zbiory, aby pozostały niezmienne.

Do towarzyszących obrzędowi dożynek praktyk w których zachowały się relikty archaicznych obrzędów wegetacyjnych i rolniczych, należały do niedawna zachowane zwyczaje związane z ostatnią garścią, kępą lub pasem niezżętego zboża, które czas jakiś pozostawiano na pustym już polu dla ciągłości wegetacji zbóż i urodzaju. W obrzędzie dożynkowym ważne miejsce zajmowały chleb i sól jako symbole najcenniejszych darów ziemi mających zapewnić urodzaj i dostatek, najważniejsze jednak miejsce zawsze przypadało wieńcowi.

Wieniec dożynkowy zwano plonem gdyż symbolizował wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Tradycyjnie wiły go kobiety, najlepsze żniwiarki. Wieńce miały rozmaite kształty, wielkość i ozdoby.

Na miejskich dożynkach w Tarnobrzegu imponujące wieńce zaprezentowali mieszkańcy osiedli Sobów, Sielec, Zakrzów, Ocice, Dzików, Podłęże, Mokrzyszów, Nagnajów i Wielowieś.  Prezentacje poprzedziła ceremonia przekazania chleba dożynkowego prezydentowi miasta.

video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Matrix
5 lat temu

Fotka 86: Grzesiek masz u Jolki za ten kontakt cielesny przerąbane…
Swoja drogą to na fotce widać, że cię targają myśli kosmate…

Artur K
5 lat temu

Piękne wydarzenie

Wiesław S
5 lat temu
Reply to  Artur K

Piękne, bo bez Norberta.

Szymon
5 lat temu

Na którym osiedlu odbędą się w 2017 roku?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content