Tarnobrzeg: Uczczono 77.rocznicę wybuchu II wojny światowej (fotoreportaż)

77 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę – tak rozpoczęła się II wojna światowa, będąca najkrwawszym konfliktem w dziejach ludzkości. Tarnobrzeskie uroczystości upamiętniające początek wybuchu wojny odbyły się dziś, na Cmentarzu Wojennym.

Wcześniej kombatanci, samorządowcy, uczniowie oraz mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej, która odbyła się w kościele O.O.Dominikanów.

Działania zbrojne rozpoczęły się 1 września 1939 r. o świcie. O godz. 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte. W świadomości społecznej był to początek II wojny światowej. Zdaniem większości historyków pierwszy cios Niemcy zadali jednak we Wieluniu, który został zbombardowany przez samoloty Junkers Ju 87 Stuka kilka minut wcześniej, o czym często się zapomina.

Wojska agresora od samego początku walk odnosiły sukcesy. Strona niemiecka miała nie tylko przewagę liczebną, ale dysponowała również nowocześniejszym uzbrojeniem i sprzętem. Ogólnej sytuacji nie mogły zmienić pojedyncze punkty oporu, takie jak Westerplatte czy Oksywie. Szczególnie od 17 września, gdy ze wschodu zaatakował Związek Radziecki.

foto: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content