Tarnobrzeg: Z całą Polską czytali „Quo vadis” w ramach akcji Narodowe Czytanie (zdjęcia)

Kilkadziesiąt osób czytało dziś „Quo vadis”, w ogródku okalającym budynek Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu. Narodowe czytanie powieści Henryka Sienkiewicza w naszym mieście, zainaugurował prezydent Grzegorz Kiełb. Akcji towarzyszyła kolejna edycja „Kiermaszu Książek za cegiełkę”.

Akcja „Narodowego Czytania” odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej już po raz piąty. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, obejmując patronat nad tym wydarzeniem. Czytany był wówczas „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Następnie czytano „Zemstę” Aleksandra Fredry, potem „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalkę” Bolesława Prusa. Tym razem wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w formie głosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść – „Quo vadis”.

CZYTALI NAWET KOMANDOSI

Quo Vadis” można było dziś usłyszeć w całym kraju w kilkuset miejscowościach – na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury. Para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie w ogrodzie Saskim w Warszawie, akcja odbyła się również w Senacie, zaś Spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej odczytywali fragmenty powieści w trakcie codziennych ćwiczeń, także w powietrzu, skacząc z kilku tysięcy metrów. Czytano również za granicą, m.in. w Irlandii, Włoszech i Nowej Zelandii.

BEZCENNY RĘKOPIS

Z okazji Narodowego Czytania w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej w sobotę zaprezentowany został rękopis „Quo vadis” – bezcenny dokument opuścił na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej.

„Quo vadis” to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 r. została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach.

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x